Kolejna nagła śmierć w Rosji. Nie żyje wiceprezes największego banku

Nie żyje Nikołaj Wasiow, starszy wiceprezes największego banku Rosji - Sbierbanku. Miał 42 lata. Na tak wysokie stanowisko awansował w grudniu 2022 r. Lekarze jako przyczynę śmierci bankiera podali zawał serca. Ale zaznaczyli, że jest to „wstępna diagnoza”. Od agresji na Ukrainę, w Rosji umarło już w niejasnych okolicznościach wielu biznesmenów i wysokich menadżerów.

Publikacja: 28.11.2023 18:29

Kolejna nagła śmierć w Rosji. Nie żyje wiceprezes największego banku

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Pochodzący z Permu na Uralu Nikołaj Wasiow pracował w Sbierbanku przez 12 lat. Szybko awansował. Pracę w firmie rozpoczął jako kierownik działu relacji partnerskich. W 2015 roku został powołany na stanowisko dyrektora generalnego dywizji Domklik, a w 2020 r. został wiceprezesem Sbierbanku.

Na starszego wiceprezesa czyli bezpośredniego zastępcę Hermana Grefa awansował, kiedy Rosja od 10 miesięcy mordowała, grabiła i niszczyła Ukrainę. Wtedy też powierzono mu kierowanie blokiem Customer Experience Development B2C. Wasiow odpowiadał za zmianę modelu biznesowego Sbierbanku na bardziej zorientowany na klienta indywidualnego.

Sympatyczny profesjonalista

W komunikacie prasowym władze Sbierbanku podkreślają, że zmarły wiceprezes „praktycznie zbudował pion segmentu produktów hipotecznych”. „Pod jego kierownictwem w ciągu siedmiu lat startup IT Domklik stał się liderem rynku kredytów hipotecznych z wielomiliardowymi obrotami, powstała cyfrowa usługa przetwarzania kredytów hipotecznych Deal Factory; proces zakupu nieruchomości a późniejsza obsługa kredytu hipotecznego została uproszczona do jednej wizyty w banku i skutecznej interakcji z deweloperami i agencjami nieruchomości w całej Rosji”.

Czytaj więcej

Rosja: Tajemnicza śmierć młodego biznesmena, miał dostęp do tajemnic Kremla

Prezes Gref tak chwalił Wasiowa w grudniu 2022 r. podczas wręczania awansu: „Dziękuję Nikołajowi za jego dobre wyniki i wkład w rozwój ekosystemu mieszkaniowego Sber”. Nikołaj to profesjonalista z pasją, odważny w swoich decyzjach, dociekliwy i otwarty na nową wiedzę. Szczególnie cenię w nim to, że zawsze widzi klienta stojącego za produktem”

„Nikołaj był profesjonalistą z pasją w swojej dziedzinie, osobą życzliwą, pogodną i sympatyczną, duszą swojego zespołu, niezawodnym przyjacielem wielu współpracowników i partnerów biznesowych. Kierownictwo banku i współpracownicy opłakują przedwczesną śmierć oraz składają głębokie kondolencje rodzinie i bliskim Nikołaja Wasiowa” – napisano w oświadczeniu.

Samobójstwo za samobójstwem

Nagła śmierć bankiera wpisuje się w wiele innych niespodziewanych, które miały miejsce wśród rosyjskich elit biznesowych i politycznych po agresji na Ukrainę. Jak ginęli? powieszony w garażu, zastrzelony po wymordowaniu rodziny, podciął sobie żyły, ciało w basenie, skok z 6 piętra, zaginął bez wieści.

Czytaj więcej

Tajemnicze samobójstwa rosyjskich biznesmenów. Wszystkich łączy gazowy gigant

Już dzień po rosyjskiej napaści na Ukrainę 25 lutego, w garażu jednej z rezydencji w Leninskoje konkubina gospodarza natrafiła na wiszące u sufitu ciało kochanka - 61 letniego Aleksandra Tiuliakowa. To była bardzo ważna figura - zastępca ds bezpieczeństwa korporacyjnego dyrektora generalnego Zunifikowanego Centrum Rozliczeniowego Gazpromu zwanego skarbcem koncernu.

Oficjalnie Tiuliakow popełnił samobójstwo. To drugie samobójstwo Leninskim od początku roku. Już 30 stycznia, kiedy rosyjskie wojska gromadziły się przy granicy z Ukrainą, śledczy zostali wezwani do domu innego menadżera Gazpromu.

Ciało 60-letniego Leonida Szulmana, szefa służby transportowej Gazprom Invest, znaleziono pod koniec lutego 2022 r. w łazience własnego domu. Oficjalnie miał podciąć sobie żyły. Jednak magazyn Fortune dotarł do funkcjonariusza, który twierdził, że na nadgarstkach widniały „rany kłute”.

Na początku marca 2022 r. ciało prezesa i założyciela spółki - kontrahenta Gazpromu zostało znalezione w basenie w pobliżu domu w osiedlu bogatych dacz Morskie Tarasy w obwodzie leningradzkim. Miał ranę postrzałową w głowę.

Był to Jurij Woronow założyciel Astra-Shipping - firmy transportowo-logistycznej, która wyspecjalizowała się w podwykonawstwie kontraktów Gazpromu w Arktyce. Według rozmówców portalu 47news.ru obok ciała Woronowa znaleziono pistolet pneumatyczny.

Najpierw zabił rodzinę potem siebie

Kolejny przypadek z serii tajemniczych zgonów rosyjskich bogaczy miał miejsce 24 marca 2022 r. Miliarder Wasilij Mielnikow, szef firmy farmaceutycznej MedStom, został znaleziony martwy w swoim apartamencie w Niżnym Nowogrodzie. Obok niego leżało ciała jego żony i dwóch małych synów. Wszyscy, według gazety „Kommiersant”, zostali zasztyletowani nożem, który zespół śledczy znalazł w mieszkaniu.

Dochodzenie wykazało, że Mielnikow najpierw zabił swoją 41-letnią żonę i dwoje małych dzieci, a następnie popełnił samobójstwo. Sąsiedzi i krewni zmarłego nie chcą wierzyć w tę wersję. Argumentują, że firma Mielnikowa poniosła duże straty z powodu zachodnich sankcji. I to musiało się komuś nie spodobać.

Czytaj więcej

Kolejna tajemnicza śmierć rosyjskiego miliardera. Wypadł z okna?

18 kwietnia 2022 r. do publicznej wiadomości trafiła informacja o znalezieniu ciała byłego wiceprezesa Gazprombanku - 51-letniego Władysława Awajewa oraz jego żony i 13-letniej córki. Według wstępnej wersji śledczych, bankier miał zastrzelić swoją żonę i dwie córki, a następnie popełnił samobójstwo.

Dzień po śmierci Awajewa światło dzienne ujrzała śmierć innego prominentnego rosyjskiego bogacza. Ciała 55-letniego Siergieja Protosenii, jego żony i córki znaleziono we wtorek 19 kwietnia w ich domu w nadmorskim kurorcie Lloret de Mar w hiszpańskim regionie Katalonii.

Według El Punt Avui szacowany majątek Protosenii wynosił 440 milionów dolarów. Mężczyzna był głównym księgowym i wiceprezesem giganta naftowego Novatek (2015 r.). Głównym akcjonariuszem Nowateku jest najbliższy człowiek Putina - Gennadij Timczenko miliarder z przeszłością pełną białych plam, nr jeden na sankcyjnej liście Zachodu.

Zaginiony prezes Sbierbanku

W maju 2022 r. okazało się, że od dwóch miesięcy na urlopie przebywa pierwszy wiceprezes największego banku Rosji. Oficjalnie - miał zrezygnować ze stanowiska. Andriej Szemietow (48 lat), starszy wiceprezes Sbierbanku i prezes korporacyjnego oddziału banku - SberCIB , postanowił opuścić bank. Nie wiadomo, co się z nim stało. Oficjalnie - wyjechał za granicę.

Także w maju śmierć dopadła Andrieja Krukowskiego 38-letniego dyrektora ośrodka narciarskiego Gazpromu - Krasnaja Polana pod Soczi, gdzie Putin zwykł zapraszać swoich gości. Krukowski był wysportowany, kochał góry, wszedł m.in. na Ebbrus i Kalimandżaro, a zginął, bo według oficjalnej wersji „spadł ze skały na popularnym szlaku" do Twierdzy Aczipsińskiej.

W czwartek 1 września 2022 r. z 6 piętra szpitala w Moskwie wyskoczył przewodniczący rady dyrektorów prywatnego giganta paliwowego Łukoilu, którego Gazprom jest głównym partnerem w interesach. Ciało Rawiła Maganowa zostało znalezione przed budynkiem Centralnego Szpitala Klinicznego.  Według wstępnych ustaleń, do których dotarł Kommersant sprawą zajął się Komitet Śledczy Rosji.

Zastanawiające jest, że zaraz po wszczęciu dochodzenia, służby ogłosiły, że prawdopodobną przyczyną śmierci jest samobójstwo menadżera. Miano u niego zdiagnozować ciężką chorobę sercowo-naczyniową.

Pochodzący z Permu na Uralu Nikołaj Wasiow pracował w Sbierbanku przez 12 lat. Szybko awansował. Pracę w firmie rozpoczął jako kierownik działu relacji partnerskich. W 2015 roku został powołany na stanowisko dyrektora generalnego dywizji Domklik, a w 2020 r. został wiceprezesem Sbierbanku.

Na starszego wiceprezesa czyli bezpośredniego zastępcę Hermana Grefa awansował, kiedy Rosja od 10 miesięcy mordowała, grabiła i niszczyła Ukrainę. Wtedy też powierzono mu kierowanie blokiem Customer Experience Development B2C. Wasiow odpowiadał za zmianę modelu biznesowego Sbierbanku na bardziej zorientowany na klienta indywidualnego.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań. Mocny początek roku
Banki
Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
Banki
Lepszy początek roku Deutsche Banku, gorszy BNP Paribas
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej