Reklama
Rozwiń

Bank Światowy krytykuje W. Brytanię za obcięcie pomocy dla najbiedniejszych

Bank Światowy, najważniejsza na świecie instytucja walcząca z ubóstwem, że niedawne cięcia w budżecie Wielkiej Brytanii na pomoc zagraniczną „powodują prawdziwy ból” – informuje BBC.

Publikacja: 12.10.2023 14:20

Domy mieszkalne w miasteczku Khayelitsha obok Góry Stołowej w Kapsztadzie w Republice Południowej Af

Domy mieszkalne w miasteczku Khayelitsha obok Góry Stołowej w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki

Foto: Dwayne Senior/Bloomberg

Bank poinformował, że chce, aby Wielka Brytania „przywróciła wyższy poziom” finansowania. Rząd Wielkiej Brytanii był do niedawna największym pojedynczym darczyńcą funduszu Banku Światowego dla najbiedniejszych krajów świata. Od 2020 r. ministrowie brytyjskiego gabinetu tymczasowo ograniczyli pomoc do czasu, aż finanse publiczne Wielkiej Brytanii powrócą do dobrej kondycji.

Wielka Brytania zmniejszyła o połowę kwotę finansowania Funduszu Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju Banku Światowego do 500 mln funtów rocznie. Tymczasem bank stoi przed poważnymi wyzwaniami w związku z trudnościami w pozyskiwaniu środków finansowych na nowy fundusz reagowania kryzysowego, którego celem jest pomoc krajom w zwalczaniu ubóstwa. „Liczy się każdy dolar. Każdy dolar, który otrzymamy, może ocalić życie. Sposób, w jaki patrzę na ten fundusz, to sposób, w jaki faktycznie ratuje się życie…, więc spowodowało to prawdziwy ból” – powiedział Axel van Trotsenberg, starszy dyrektor zarządzający w Banku Światowym. Trotsenberg powiedział BBC, że wpłaty od darczyńców były mniejsze w ostatnich latach Dyrektor Banku światowego podkreśla, że trzy lata kryzysu nagle zakończyły dziesięciolecia postępu w ograniczaniu światowego ubóstwa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych