Zysk Banku Handlowego nieco powyżej oczekiwań

W II kwartale 2023 r. Bank Handlowy zarobił 611 mln zł, a w całej pierwszej połowie bieżącego roku – imponujące 1,2 mld zł.

Publikacja: 30.08.2023 10:29

Zysk Banku Handlowego nieco powyżej oczekiwań

Foto: materiały prasowe

Zysk netto grupy Banku Handlowego w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 611,5 mln zł – podał bank w środowym raporcie. To o 22 proc. więcej niż rok wcześniej i o 3 proc. więcej niż oczekiwania analityków.

Dobre wskaźniki finansowe

Wynik z tytułu odsetek wyniósł 832 mln zł i był mniej więcej zbliżony, podobnie jak inne wskaźniki, do oczekiwań analityków. W porównaniu z II kw. 2022 r. wynik odsetkowy wzrósł o 25 proc., a w porównaniu z I kw. 2023 – spadł o 2 proc. Wynik z opłat i prowizji wyniósł 142 mln zł, co oznacza spadek o 6 proc. rok do roku i wzrost o 1 proc. kwartał do kwartału.

Czytaj więcej

Czechy kontra Raiffeisen. Jest śledztwo w sprawie działalności banku w Rosji

Koszty ogółem wyniosły 340 mln zł. Wzrosły 13 proc. rdr, głównie przez wysoką inflację (i spadły o 18 proc. kdk). Wskaźnik kosztów do dochodów wyniósł 30 proc., wskaźnik ROE na koniec czerwca osiągnął poziom 28 proc., a łączny współczynnik wypłacalności urósł do 20,3 proc.

W całym pierwszym półroczu bank miał 1,215 mld zł skonsolidowanego zysku netto wobec 782 mln zł zysku rok wcześniej.

Słabsza sprzedaż kredytów

– W II kwartale szczególnie ważne dla klientów było nasze doświadczenie na rynkach finansowych – zaznacza cytowana w komunikacie prezeska Banku Handlowego, Elżbieta Czetwertyńska. – Klienci korporacyjni wykazywali mniejsze zainteresowanie kredytami. To efekt m.in. niższego zapotrzebowania na inwestycje i oczekiwania na możliwe obniżki stóp procentowych. Realizowaliśmy więc dla nich transakcje zabezpieczające ryzyko walutowe, dostarczaliśmy rozwiązania mające na celu podniesienie kapitału oraz emisję papierów dłużnych – informuje Czetwertyńska.

W I półroczu 2023 roku należności netto od klientów wyniosły 22,8 mld zł i wzrosły – w ujęciu rocznym i kwartalnym. To przede wszystkim wzrost finansowania dla klientów finansowych, gdyż wolumen kredytów udzielonych klientom indywidualnym oraz korporacyjnym był niższy niż we wcześniejszych okresach.

Wolumen depozytów w segmencie bankowości instytucjonalnej wyniósł 31,4 mld zł i wzrósł o 1,1 proc. w porównaniu do końca 2022 roku. Wolumen depozytów w segmencie bankowości detalicznej wyniósł 18,5 mld zł, czyli wzrósł w tym czasie o 3,7 proc.

Zysk netto grupy Banku Handlowego w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 611,5 mln zł – podał bank w środowym raporcie. To o 22 proc. więcej niż rok wcześniej i o 3 proc. więcej niż oczekiwania analityków.

Dobre wskaźniki finansowe

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Raiffeisen przestanie wysyłać Rosjanom przelewy w dolarach. To kłopot dla Kremla
Banki
Minister finansów Andrzej Domański: Szanse na kredyt 0 proc. radykalnie spadają
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński bliżej Trybunału Stanu
Banki
Nadia Calviño, prezes EBI: Dwa satelity dla Polski to początek
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Marszałek Sejmu podjął decyzję
Banki
Prokuratura wzywa członków Rady Polityki Pieniężnej. Kotecki: To atak polityczny