Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej (MBWG) to była instytucja bankowa krajów RWPG, obecnie bank międzynarodowy.
Polska wraz z pozostałymi krajami UE będącymi członkami MBWG – Czechami, Słowacją, Bułgarią i Rumunią — ogłosiła zamiar opuszczenia Banku już w marcu 2022 roku. W MBWG pozostali jako udziałowcy: Rosja, Mongolia oraz Wietnam.
Czytaj więcej
Mimo sankcji nie wszędzie spada handel z Rosją. Eksport zwiększyły m.in. Polska i Niemcy. Dotyczy to również części biznesu działającego na Litwie. Handel z Rosją prowadzą tam Białorusini. Władze Litwy chcą to uniemożliwić.
"29 stycznia 2023 r. Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r. Polska rozpoczęła formalny proces prowadzący do wystąpienia z tego Banku, który ma siedzibę w Moskwie, a Rosja jest jednym z jego głównych udziałowców" – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.
"Ustawa o wypowiedzeniu Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu MBWG została przyjęta 26 maja 2022 r. Polska notyfikowała wypowiedzenie tej umowy 28 lipca 2022 r. Od tego czasu prowadzone były działania na forum Banku w celu uzgodnienia zasad wyjścia i rozliczenia finansowego w zakresie należności i zobowiązań, w szczególności w odniesieniu do udziału Polski w kapitale Banku" – napisano w komunikacie.
Czytaj więcej
Dziewiąty pakiet sankcji Unii celuje w rosyjskie górnictwo, machinę propagandową, banki i zbrojeniówkę. Bruksela chce uszczelnić eksport tak, by do Rosji nie trafiał ani jeden komponent wykorzystywany do produkcji dronów i innej broni siejącej zniszczenie na Ukrainie.
Ministerstwo Finansów poinformowało także, że kwestia rozliczeń będzie przedmiotem odrębnego porozumienia, którego zawarcia można oczekiwać w ciągu kliku miesięcy.
Państwami-założycielami banku, który rozpoczął działalność 1 stycznia 1964 r., były Ludowa Republika Bułgarii, Czechosłowacka Republika Socjalistyczna, Polska Rzeczpospolita Ludowa, Rumuńska Republika Ludowa, Węgierska Republika Ludowa, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Niemiecka Republika Demokratyczna, Mongolia, Kuba i Wietnam. W 1970 w ramach rozbudowy systemu walutowego RWPG powołano także Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (MBI). MBI udzielał kredytów inwestycyjnych w rublach transferowych odnotowywanych na rachunkach MBWG, a także w walutach wymienialnych. Polska opuściła MBI w 2000 roku.
Po 1991 r. MBWG przeszedł na rozliczenia w walutach wymienialnych, obecnie jako swoją walutę podstawową przyjął euro.