Sbierbank i dwa inne banki odcięte od SWIFT

Wiadomo już, które poza Sbierbankiem dwa rosyjskie banki utracą dostęp do międzynarodowego systemu SWIFT. Jeden to państwowy bank rolny, a drugi prywatny bank miliardera.

Publikacja: 02.06.2022 21:49

Sbierbank

Sbierbank

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

„Szósty pakiet sankcji przewiduje również odłączenie największego rosyjskiego banku Sbierbanku od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Te same ograniczenia dotkną Moscow Credit Bank i Rosselkhozbank. Środki zostaną podjęte po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku UE” – dowiedziała się agencja Bloomberg.

W czwartek, 2 czerwca, ambasadorowie krajów UE zatwierdzili szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Ograniczenia obejmują częściowe embargo na ropę i odłączenie Sbierbanku i jeszcze dwóch rosyjskich banków od SWIFT. W Sbierbanku skomentowali, że jego działalność poza międzynarodowym systemem bankowym nie wpłynie na pracę banku w Rosji.

Są co do tego wątpliwości. SWIFT to uniwersalny, najpowszechniejszy system informacyjny do przekazywania określonych poleceń dotyczących trwających transakcji. Wszystkie transakcje międzybankowe są „wyostrzane”, algorytmizowane dla SWIFT. Wyłączenie prowadzi do problemów z transferami, do utraty wydajności.

Największy bank Rosji (230 tys. pracowników) przygotował się na utratę dostępu do SWIFT. W maju ogłosił bankructwo swojej europejskiej spółki – Sberbank Europe AG. Sbierbanku w całości zwrócił 926 mln euro austriackiej agencji gwarantowania depozytów (ESA), która wcześniej wypłaciła te środki w ramach systemu gwarantowania depozytów (depozyty w wysokości do 100 000 euro są objęte ubezpieczeniem).

Czytaj więcej

Prezes amerykańskiego banku: przygotujcie się na ekonomiczny „huragan”

Wszystkie pozostałe depozyty przekraczające gwarantowaną kwotę również zostaną wypłacone w całości, zapewnił Sbierbank. Stany Zjednoczone, gdzie Sbierbank nie prowadził znaczącej działalności, pierwsze sankcje wobec banku wprowadziły już w lutym 2022 r. – sankcje dotyczące sankcji dotyczących korespondencji i rachunków płatniczych, a na początku kwietnia – sankcje blokujące.

Rosselchozbank został założony w 2000 roku w celu rozwoju krajowego systemu kredytowego i finansowego sektora rolno-przemysłowego i obszarów wiejskich Rosji. Państwo posiada 100 proc. swoich aktywów. W 2014 roku bank był już objęty sankcjami USA wraz z VTB i Bankiem Moskiewskim.

Moscow Credit Bank, spółka akcyjna, został założony w 1992 r. przez moskiewskiego biznesmena Borysa Borysowa. W 2022 roku głównym właścicielem banku został koncern Rossium rosyjskiego miliardera Romana Awdiejewa. Ma 55,42 proc. aktywów. Podobnie jak Rosselkhozbank, Moscow Credit Bank znajduje się na liście banku centralnego systemowo ważnych dla gospodarki Rosji instytucji kredytowych.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym