Rosnący WIBOR może przyhamować ugody

Cena kredytów złotowych pnie się szybko w górę wraz ze stopami NBP. To może wpłynąć na zawieranie ugód w sprawie hipotek frankowych.

Publikacja: 20.04.2022 21:00

Rosnący WIBOR może przyhamować ugody

Foto: Bloomberg

Rosnący WIBOR, który powoduje wzrost rat kredytów w złotym, może odstraszać niektórych frankowiczów od zawarcia ugody w sprawie przewalutowania. W niektórych przypadkach może się okazać, że rata kredytu w złotym będzie wyższa niż we franku.

Banki widzą zainteresowanie

WIBOR 3M wynosi już 5,57 proc., a WIBOR 6M ponad 5,8 proc. To ogromny wzrost z poziomu około 0,2 proc., jeszcze we wrześniu 2021 r.

„Mimo wzrostu stóp procentowyc zainteresowanie klientów zawarciem ugody z PKO Bankiem Polskim utrzymuje się na stałym poziomie” – informuje biuro prasowe PKO BP. Dodaje, że chcąc ograniczyć ryzyko stopy procentowej, bank od początku programu ugód oferuje klientom kredyty z wykorzystaniem stałej stopy procentowej przez pięć lat.

„W przypadku, gdy pozostały okres spłaty kredytu po zawarciu ugody będzie krótszy niż pięć lat, stała stopa procentowa będzie obowiązywała do końca obowiązywania umowy. Kredyt ze stałą stopą cieszy się coraz większą popularnością, a w procesie ugodowym tę opcję wybiera prawie 70 proc. klientów, którzy po podpisaniu ugody kontynuują spłacanie kredytu” – dodaje biuro prasowe PKO BP.

ING Bank Śląski, mimo zmian w otoczeniu makroekonomicznym, obserwuje zainteresowanie klientów propozycją ugód dotyczących kredytów indeksowanych kursem franka szwajcarskiego. „Natomiast opłacalność rozwiązania jest zawsze uzależniona od indywidualnej sytuacji klienta i etapu spłaty jego kredytu hipotecznego” – tłumaczy ING Bank Śląski.

Z kolei z obserwacji mBanku wynika, że poziom złotowych stóp procentowych nie jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu przez klientów decyzji o zawarciu ugody w sprawie kredytu frankowego. „Ich ostatni wzrost nie przekładał się bezpośrednio na zainteresowanie ofertą. Każdy klient musi policzyć co się opłaca w jego sytuacji, biorąc pod uwagę, że kredyt hipoteczny to produkt na wiele lat i nie ma tu miejsca na pochopne decyzje” – przyznaje mBank.

Eksperci: to zależy

Łukasz Jańczak, analityk Erste Securities, mówi, że na pewno wyższe stopy ograniczają chęci frankowiczów do zawierania ugód, szczególnie jeśli chodzi o stałą stopę. – W przypadku zmiennej stopy jest podobnie, ponieważ nie ma pewności, czy w perspektywie kolejnych lat WIBOR w końcu spadnie – mówi Jańczak. – Kwestia opłacalności jest jednak bardzo indywidualna. Ugoda zamienia jeden kredyt na inny i wiąże się z innym ryzykiem. Jedni kredytobiorcy mogą preferować ryzyko stopy procentowej, inni – kursu walutowego. Obecny poziom stóp i WIBOR-u może nie powoduje, że frankowicze w ogóle nie decydują się na ugody, jednak z pewnością wpływa na odwlekanie decyzji o zawarciu takiej ugody. Ponadto więcej kredytobiorców może zdecydować się na drogę sądową – dodaje Jańczak.

Z kolei Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego, uważa, że tempo zawierania ugód w bankach może spaść, ale wpływ na to będzie miało kilka czynników. Jego zdaniem na pewno mniej atrakcyjne jest przewalutowanie z franka na złotego, skoro zwiększyła się różnica w oprocentowaniu kredytów w tych dwóch walutach. W przypadku kredytów frankowych raty zwiększyły się mniej niż w przypadku kredytów złotowych, bo oprocentowanie prawie się nie zmieniło, a wzrost kursu franka nie był duży.

– Czynniki brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przewalutowaniu wynikają z sytuacji życiowej kredytobiorcy. Inaczej wygląda to, kiedy chce on spłacić kredyt ostatecznie, np. sprzedając mieszkanie. Wtedy oprocentowanie kredytu złotowego po konwersji nie ma znaczenia. Inaczej jest, kiedy kredytobiorca dalej chce mieć mieszkanie i spłacać kredyt. Wówczas wysokość raty jest bardzo ważna i na atrakcyjność ugód polegających na przewalutowaniu negatywnie wpływa wysoki WIBOR – mówi Powierża.

Przyznaje, że wyższy WIBOR to nie tylko wyższa rata po przewalutowaniu, ale najprawdopodobniej także niższe obroty na rynku mieszkaniowym, co może oznaczać mniejszą liczbę osób pragnących przewalutować i spłacić kredyt w związku ze sprzedażą mieszkania czy domu.

– Z drugiej strony w ostatnich miesiącach widzieliśmy dużą zmienność kursu złotego. To może trochę bardziej zachęcać do przewalutowania, aby mieć kredyt w walucie, w której się ma dochody – mówi Powierża. Kolejnym czynnikiem jest to, jak atrakcyjna będzie ugoda w porównaniu z drogą sądową.

Rosnący WIBOR, który powoduje wzrost rat kredytów w złotym, może odstraszać niektórych frankowiczów od zawarcia ugody w sprawie przewalutowania. W niektórych przypadkach może się okazać, że rata kredytu w złotym będzie wyższa niż we franku.

Banki widzą zainteresowanie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Banki
NBP chwali się nie swoim sukcesem w walce z inflacją
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Banki
Włochy znów łagodzą podatek bankowy
Banki
Początek końca złotej ery rekordowych zysków banków
Banki
Rosja wyemitowała srebrną monetę kolekcjonerską sławiącą okupację
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Banki
Czas hibernacji stóp na świecie i zacieśnianie prawie zakończone
Banki
Węgrzy podnoszą podatek bankowy. Bo budżet się nie spina