WSA oddalił w całości skargę PL Holdings S.a.r.l. oraz Abris Capital Partners Limited (ówcześni właściciele FM Banku Polskiej Przedsiębiorczości) na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 24 lipca 2014 r. dotyczącą zakazu wykonywania prawa głosu z akcji FM Banku PBP.
W ustnych motywach uzasadnienia wyroku WSA wskazał, że w zakresie prowadzonego przez KNF postępowania administracyjnego nie doszło do naruszenia przepisów prawa procesowego i materialnego. Sprawa budziła wtedy kontrowersje, bo zdaniem nie tylko właścicieli FM Banku PBP, ale też sporej grupy ekspertów, nadzór zadziałał zbyt ostro.
Trwa jeszcze inny proces w tej sprawie. W listopadzie 2014 r. Abris zapowiedział, że będzie dochodził swoich praw w Instytucie Arbitrażowym przy Izbie Handlowej w Sztokholmie, kilkanaście dni po tym, gdy KNF podtrzymała swoją decyzję z kwietnia 2014 r. nakazującą Abrisowi zbycie wszystkich akcji FM Banku PBP i zakazała funduszowi wykonywania prawa głosu z posiadanych akcji. Komisja w lakonicznym komunikacie oceniała wówczas, że akcjonariusze nie wypełniają zobowiązań inwestorskich złożonych wobec KNF, co ma negatywny wpływ na ostrożną i stabilną działalność banku.
W pozwie złożonym do sztokholmskiego sądu arbitrażowego Abris szacował straty poniesione wskutek przymusowego wyjścia z inwestycji w FM Bank PBP oraz utracone korzyści na co najmniej 2 mld zł w zależności od tego, za ile uda się sprzedać bank. Pod koniec kwietnia ubiegłego roku kupił go brytyjski fundusz private equity AnaCap.
Nowy właściciel właśnie przygotowuje FM Bank PBP do przekształcenia w Nest Bank i od listopada dotychczasowe marki, czyli Bank Smart i BIZ Bank, zmienią szyld. Nowe lokale, głównie franczyzowe, z wyglądu bardziej będą przypominać kawiarnie niż typowe oddziały banku. Nest Bank ma ponad 100 tys. klientów indywidualnych oraz ok. 40 tys. mikrofirm. Stawia na klientów detalicznych oraz na młodych i mikroprzedsiębiorców – właścicieli ustabilizowanych już biznesów, takich jak kancelarie prawne, przychodnie lekarskie czy gabinety stomatologiczne. Od kilku miesięcy rozwija też sprzedaż kredytów konsumenckich i, zdaniem zarządu, ma to być jedna z ważnych linii biznesowych. Suma bilansowa Nest Banku to 1,5 mld zł, a docelowo ma sięgnąć kilkunastu miliardów złotych.