W oparciu o wskaźniki obowiązkowe Komisja Nadzoru Finansowego zidentyfikowała dziesięć innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz w oparciu o wskaźniki fakultatywne (tj. znaczenie dla instytucjonalnego systemu ochrony, którego dany podmiot jest członkiem) zidentyfikowała dwie inne instytucje o znaczeniu systemowym.
W tej pierwszej grupie znajdują się największe w Polsce banki komercyjne (co ciekawe z wyjątkiem Aliora). KNF nałożyła na te banki dodatkowe bufory kapitałowe (muszą je utrzymywać na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym). PKO BP i Pekao dostali po 0,75 pkt proc., BZ WBK, mBank i ING BSK po 0,75 pkt proc. Bufor w wysokości 0,25 pkt proc. otrzymali Millennium, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank Polska.
Za instytucje ważne systemowo uznano też dwa zrzeszające banki spółdzielcze – Bank Polskiej Spółdzielczości i SGB Bank. W ich przypadku nie nałożono dodatkowych buforów. Maksymalna wysokość bufora dla instytucji o znaczeniu systemowym to 2 pkt proc.
Dokonując oceny, KNF uwzględnia wytyczne Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego wydane w porozumieniu z Europejską Radą do spraw Ryzyka Systemowego oraz rekomendację Komitetu. Głównym czynnikiem decydującym o uznaniu instytucji za ważną systemowo jest wielkość banku mierzonych aktywami (waga 25 proc. kryteriach). Wpływ ma też znaczenie instytucji dla systemu finansowego (wartość transakcji obejmujących płatności krajowe, depozyty sektora prywatnego), złożoność i działalność transgraniczna (wartość instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, zobowiązania i wierzytelności transgraniczne) oraz wzajemne powiązania (zobowiązania i aktywa wewnątrz systemu finansowego, wyemitowane dłużne papiery wartościowe).