Moody’s ocenia Pekao i Aliora

Agencja ratingowa przyjrzała się potencjalnemu połączeniu Banku Pekao i Alior Banku. Dzięki fuzji powstałby gracz mający łącznie 14-proc. udział w polskim rynku.

Aktualizacja: 06.11.2017 13:54 Publikacja: 06.11.2017 13:04

Moody’s ocenia Pekao i Aliora

Foto: Bloomberg

Pekao i Alior ogłosiły 23 października, że rozważają możliwość połączenia i rozpoczyna się badanie potencjalnych korzyści z niego wynikających. Wspólnym mianownikiem w obu bankach jest PZU, który od czerwca tego roku kontroluje Pekao (ma 20 proc., kolejne 12,8 proc. ma PFR). Od wiosny 2015 r. ubezpieczyciel jest też głównym akcjonariuszem Aliora (obecnie ma 31,7 proc.)

Moody's zwraca uwagę, że potencjalne połączenie dałoby instytucję o zdywersyfikowanym bilansie i oszczędnościach kosztowych w zakresie sieci placówek, ale jednocześnie obniżyłoby współczynniki kapitałowe Pekao. Niższe zyski Aliora „rozmyłyby" również zyskowność Pekao, chyba że oba banki zaczęłyby generować wystarczająco duże synergie. Poza tym kapitał i współczynniki wypłacalności Aliora są znacznie niższe w porównaniu z Pekao (to jeden z najlepiej dokapitalizowanych banków, jako jeden z dwóch na rynku wypłacający całość zysku w formie dywidendy). Ponadto ogólna jakość kredytów i koszty ryzyka są gorsze w Aliorze niż Pekao. Analitycy zwracają uwagę, że bieżące wyniki i osiągnięcia Alior Banku ograniczone przez ostatnie przejęcia i wynikające z tego koszty łączenia, a synergie w pełnej skali jeszcze nie zostały osiągnięte. Rodzi to pytanie o to czy Pekao po połączeniu byłoby w stanie nadal wypłacać całość zysków (do tego musi posiadać łączny współczynnik wypłacalności TCR na poziomie co najmniej 17 proc.)

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama