Zaskakujące zmiany buforów dla banków

Dobiega końca weryfikacja wysokości buforów dla banków uznanych za instytucje o znaczeniu systemowym. Największe zaskoczenie dotyczy wysokości buforów Pekao, BZ WBK i mBanku.

Publikacja: 30.11.2017 12:19

Zaskakujące zmiany buforów dla banków

Foto: 123rf.com

Komisja Nadzoru Finansowego zweryfikowała wysokość buforów nałożonych latem ubiegłego roku na dziesięć komercyjnych banków w Polsce z tytułu uznania ich za inne instytucje o znaczeniu systemowym (OSII, ang. other systemically important institutions). Wtedy wysokość buforów, uzależniona głównie od skali banków (ale też struktury ich bilansu), mniej więcej zgadzała się wielkością bilansu banków – PKO BP i Pekao, dwa największe banki choć różniące się dość znacznie skalą bilansu – dostały po 0,75 pkt proc. Trzy kolejne banki pod względem skali – BZ WBK, mBank i ING Bank Śląski dostały po 50 pkt proc., natomiast Getin Noble Bank, Millennium, BGŻ BNP Paribas, Handlowy i Raiffeisen Polbank po 0,25 pkt proc. Alior wtedy nie został sklasyfikowany jako OSII i nie dostał żadnego buforu. Liczono więc, że zakończona teraz rewizja przyniesie tylko tę zmianę – uznanie Aliora, który przez rok zwiększył bilans o jedną czwartą, za OSII i nałożenie bufora o wysokości 0,25 pkt proc.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Banki
Jak poradził sobie ING BSK w I kwartale? Bank podał wyniki
Banki
Gołębia RPP coraz mniej lęka się inflacji i tnie stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem