Według Komisji Nadzoru Finansowego banki powinny poprawić określanie zdolności kredytowej klientów. – Zdarza się, że banki pożyczają sumy, które są na granicy zdolności kredytowej konkretnych osób. Takim sytuacjom powinniśmy przeciwdziałać – uważa Andrzej Stopczyński, od lutego dyrektor w KNF odpowiedzialny za pion bankowy.
Nowi szefowie nadzoru bankowego twierdzą jednak, że nie zamierzają wprowadzać kolejnych ograniczeń dotyczących kredytów hipotecznych dla całego rynku. Medialna debata, czy są one potrzebne, trwa już od wielu miesięcy. Nowe ograniczenia miałyby dotyczyć tzw. wskaźnika LTV, czyli wartości kredytu do wartości zabezpieczenia. Banki niekiedy pożyczają swoim klientom pod zastaw mieszkania więcej, niż dany lokal jest wart.
– To kierownictwo banków powinno ustalać wysokość wskaźnika LTV. Nie chcemy z nich zdejmować tej odpowiedzialności. Jeśli jednak w danym banku nie będzie odpowiedniego zarządzania ryzykiem, to będziemy reagować – zapowiedział wczoraj Andrzej Stopczyński.
On i jego zastępca Krzysztof Broda chcą w taki sposób kontrolować banki, żeby nie być ocenianym jako hamulcowi rynku. – Zmienimy sposób działania nadzoru. Naszą główną rolą będzie tworzenie standardów ostrożnościowych – tłumaczy dyrektor Stopczyński. Z tego, co mówią nowi dyrektorzy w KNF, wynika, że nie będzie już takiego nacisku na kompleksowe inspekcje w bankach.
Ich zdaniem nie widać żadnych symptomów destabilizacji w polskim sektorze bankowym. Mimo to uważają, że zarządy banków powinny wykorzystać okres świetnej koniunktury i wzmocnić kapitałowo kierowane przez siebie spółki.