Jak się dowiedzieliśmy ze źródeł zbliżonych do banku, Goldman Sachs najprawdopodobniej rozpocznie działalność operacyjną w Polsce w drugiej połowie tego roku. Procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na działalność, najpierw w urzędzie brytyjskim, potem w polskim, ma mu bowiem zająć kilka miesięcy.
Amerykanie już szukają osób do zespołu obsługującego warszawskie biuro. Nie precyzują jednak, ilu zatrudnią pracowników w Polsce.
Część specjalistów z polskich biur maklerskich, z którymi rozmawialiśmy, przyznała, że londyńscy headhunterzy już kontaktowali się z nimi w tej sprawie.
Po co Goldman Sachs biuro w Warszawie? Jak się dowiedzieliśmy, biuro nad Wisłą ma docelowo oferować wszystkie usługi, które Goldman Sachs świadczy w innych krajach, czyli w obszarze doradztwa finansowego, ofert pierwotnych, corporate finance i innych.
Wygląda więc na to, że nie chodzi jedynie o zwiększenie szans na doradzanie przy wprowadzaniu na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych największych polskich państwowych spółek. Instytucja już zajmuje się doradztwem (ze strony Eureko) w procesie prywatyzacji PZU. Ma też chrapkę na ten sam rodzaj działalności przy prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych.