Dzisiaj rano akcje Idea Banku tracą 2,3 proc., do 2,93 zł, i znajdują się na poziomie w okolicach najniższego w historii (od początku roku kurs spadł o ponad 80 proc.). Mocniejsza przecena dotknęła walorów Getin Noble Banku, których kurs spada dziś o 7,4 proc., do 0,50 zł, co jest nowym najniższym poziomem w historii (od początku roku spadł o blisko 70 proc.).

Dzisiejsza Gazeta Wyborcza napisała o rozmowie, przeprowadzonej w marcu tego roku, między Leszkiem Czarneckim, głównym akcjonariuszem obu banków, a Markiem Chrzanowskim, przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Do rozmowy miało dojść w gabinecie tego drugiego, a Czarnecki miał ją nagrać. Tekst „GW” sugeruje, że Chrzanowski miał wskazywać Czarneckiemu na możliwe problemy w KNF dotyczące kluczowych decyzji dla jego mających kłopoty banków – chodziło głównie o zatwierdzenie planów ochrony kapitału i planów naprawy (najpierw Getin Noble Banku, a później musiała je uruchomić także Idea Bank).

Trudno powiedzieć, na ile były to prawdzie problemy (miał je według „GW” tworzyć Zdzisław Sokal, członek KNF i prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), bo w kwietniu KNF zaakceptowała plan ochrony kapitału dla Getin Noble Banku, a niebawem ma się to stać w przypadku Idea Banku (uruchomiono też przedstawione wcześniej KNF plany naprawy).

Czytaj także: Szef KNF Marek Chrzanowski: Nie rozważam rezygnacji i wyjaśnię sprawę Czarneckiego 

„GW” twierdzi, że w zamian za przychylność KNF i NBP Chrzanowski miał zażądać od Czarneckiego zatrudnienie radcy prawnego (który miał się okazać powiązanym z przewodniczącym KNF) i wynagradzać go kwotą 1 proc. od kapitalizacji banku, czyli 40 mln zł przez trzy lata.