Z danych, które zebraliśmy od banków, wynika, że najwięcej kart wydał Cetelem, który podobnie jak drugi w zestawieniu Lukas Bank przekroczył liczbę 1,2 mln wydanych kart kredytowych. Trzeci GE Money Bank ma 1,17 mln kart, a stawkę banków, które przekroczyły liczbę 1 mln kart, zamyka PKO BP.
Wysoka pozycja banków specjalizujących się w segmencie consumer finance wynika częściowo z faktu, że wydają one karty do udzielonych kredytów ratalnych. Na przykład Cetelem Bank oferujący kredyty we współpracy z sieciami handlowymi podpisuje umowy o kartę w momencie udzielania kredytu. Klient może aktywować taką kartę lub nie, ale wszystkie są wliczane do statystyki wydanych kart przez ten bank. Banki nie udzielają jednak informacji o tym, jaka część tych kart jest aktywna (tylko Pekao zaznaczył, że dane dotyczą kart aktywowanych).
Dwadzieścia pięć banków, które przekazały nam informacje, według danych na koniec pierwszego kwartału wydało łącznie ponad 8,2 mln kart. To o 2 mln więcej w porównaniu do sytuacji przed rokiem.
Według szacunków analityków portalu Bankier.pl w tym roku w Polsce może zostać przekroczona granica 10 mln kart kredytowych.
Wśród banków, w których dynamika przyrostu kart jest bardzo wysoka, znalazł się m.in. AIG Bank. Instytucja ta z końcem kwietnia 2008 r. rozpoczęła sprzedaż kart dla klientów zewnętrznych, czyli takich, którzy wcześniej nie korzystali z jej usług. Dotychczas oferowała je tylko swoim klientom.