Od dwóch miesięcy polski system bankowy zaczął wyraźnie odczuwać skutki kryzysu finansowego. Impulsem był upadek Lehman Brothers. Okazało się, że podmioty, które rynek uznawał za zbyt duże, aby upaść, mogą jednak upaść. Skutkiem tego był gwałtowny spadek wzajemnego zaufania banków. Spowodowało to dalszy spadek płynności rynków międzybankowych. Czynnik ten zaczął negatywnie oddziaływać na polskie banki.
[srodtytul]Zagraniczne przyczyny[/srodtytul]
W większości przypadków właścicielami banków działających w Polsce są duże grupy pochodzące głównie z krajów Unii Europejskiej. Do tej pory były one traktowane jako ostoja stabilności. Pogorszenie się płynności rynków międzybankowych, trudności z pozyskaniem finansowania oraz straty kredytowe banków-matek sprawiły, że w niektórych przypadkach zaczęły one być źródłem problemów dla swoich spółek działających w Polsce. I to nawet tych, których sytuacja była bardzo dobra. Niektóre banki krajowe otrzymały od swoich właścicieli zalecenie ograniczenia limitów kredytowych dla podmiotów będących częścią innych grup bankowych. Banki, które takich zaleceń nie otrzymały z ostrożności również ograniczyły swą aktywność. Wszystko to spowodowało załamanie płynności rynku międzybankowego.
Równocześnie pojawiły się trudności w pozyskaniu finansowania we frankach szwajcarskich, ulubionej walucie osób pożyczających na mieszkanie. Większość banków w Polsce ma więcej udzielonych kredytów walutowych niż depozytów w tej samej walucie. Naturalne w takiej sytuacji jest zabezpieczanie się przed ryzykiem walutowym, np. przy użyciu transakcji FX swap. Banki krajowe otrzymywały w nich, głównie od nierezydentów, niezbędne waluty obce w zamian za złote. Transakcje FX swap mają jednak krótsze terminy zapadalności niż kredyty mieszkaniowe. Trzeba je więc „rolować“, czyli odnawiać. W pewnym momencie okazało się, że mogą z tym być trudności.
W tej sytuacji władze publiczne podjęły kroki wzmacniające stabilność sektora finansowego. Rząd zdecydował o podniesieniu gwarancji dla depozytów bankowych, przygotowuje też inne akty prawne, które mogą się okazać pomocne w przyszłości.