Na takie właśnie prowizje związane z przygotowaniem ofert publicznych oraz fuzji i przejęć (M&A) liczyć mogą banki inwestycyjne. BH ocenia, że w tym roku dojść może w sumie do 15 debiutów giełdowych i 25 emisji akcji już notowanych spółek.

Bank oczekuje również 195 transakcji typu M&A. W przyszłym roku takich projektów może być już 254, za dwa lata – 356. Dlatego szefowie Citigroup, właściciela BH, zdecydowali o otwarciu w Polsce biura bankowości inwestycyjnej. Jego szefem będzie Paweł Graniewski, prawnik związany wcześniej z Morgan Stanley – od maja doradca zarządu Banku Handlowego. – Chcemy oprzeć naszą działalność na bankowości korporacyjnej, silnej pozycji Domu Maklerskiego BH i sieci Citigroup – wyjaśnia James Bardrick, szef bankowości inwestycyjnej Citi w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). – Chcemy pomóc naszym klientom z innych krajów w wejściu na GPW – dodaje Michał Mrożek, wiceprezes BH.

Bankierzy Citigroup pracują w tym momencie nad dwoma projektami (jeden w branży energetycznej i jeden w branży telekomunikacyjnej). Przygotowywana jest także oferta jednej ze spółek o średniej wielkości. – Nowe podejście pozwala nam nie tylko odpowiadać na zapytania ofertowe ze strony spółek, ale także budować projekty na bazie dłuższej współpracy z klientami korporacyjnymi – dodaje Mrożek.