Inwestorzy na tę informację zareagowali gwałtowną wyprzedażą i kurs spadł nawet 9,9 proc. a notowania na krótko zawieszono.
Instytucja ta musi się wzmocnić kapitałowo, a z oferty skierowanej do obecnych udziałowców chce pozyskać 7,5 miliarda euro. Na każdą starą akcję będą przypadały dwie nowe. Od 14 listopada, kiedy UniCredit poinformował o nowej emisji akcji z prawem poboru notowania jego walorów obniżyły się 26 proc. Jego wartość rynkowa obecnie to 11 mld euro.
W wydanym komunikacie zarząd banku oświadczył, że cena emisyjna uwzględnia obecne warunki rynkowe.
Tacy inwestorzy UniCredit jak Fondazione CRT, Allianz i Clarimonte Holding zapowiedzieli, że wezmą udział w ofercie. Rządowy komitet zajmujący się bezpieczeństwem finansowym zgodził się, aby nowe akcje UniCredit kupił bank centralny Libii, by utrzymać swój udział na poziomie 5 proc,., wynika z nieoficjalnych informacji. Włoski bank poinformował, że dotychczasowi akcjonariusze zadeklarowali już gotowość złożenia zapisów na maksymalnie 24 proc. nowych papierów. Powodzenie oferty ma zapewnić umowa gwarantowania emisji zawarta z grupą banków.
Dotychczasowym akcjonariuszom za każdą posiadaną akcję przysługuje prawo objęcia dwóch nowych papierów. Zapisy przyjmowane będą od 9 do 27 stycznia. Prawa poboru na mediolańskim parkiecie będą notowane od 9 do 20 stycznia.