Reklama

RBS: strata dwukrotnie większa, niż prognozowano

Royal Bank of Scotland, największy brytyjski bank należący do państwa zanotował pokaźną stratę w ubiegłym roku ze względu na odpisy związane z greckim długiem i rekompensatą dla oszukanych klientów

Publikacja: 23.02.2012 10:25

RBS: strata dwukrotnie większa, niż prognozowano

Foto: AFP

Strata netto drugiego największego banku w Wielkiej Brytanii pod względem aktywów za 2011 r. wyniosła 2 mld funtów szterlingów (3,1 mld dol.) w porównaniu do 1,1 mld funtów w 2010 r.  To gorzej niż prognozowana przez analityków uśredniona strata w wysokości 1,1 mld funtów.

Bank musiał odpisać 1,1 mld funtów, które posiadał w obligacjach Greckich, do czego zobowiązywało go porozumienie z Unią Europejską.

Stephen Hester, dyrektor zarządzający banku od 2008 r. zmniejszył aktywa RBS o ponad 600 mld funtów do 1,66 biliona funtów I zwolnił ponad 35 tys. osób.

- Mamy trzy zadania w RBS: wspierać naszych klientów, rozproszyć ryzyka, które wynikają z przeszłych działań I przebudować tak organizację aby stała się zyskownym bankiem na ścieżce sukcesów. W 2011 r. zrobiliśmy wiele dla wszystkich trzech założeń, ale wciąż wiele pracy przed nami – mówi Hester.

Strata RBS byłaby mniejsza gdyby nie wypłaty rekompensat dla klientów, z którymi podpisano niewłaściwe umowy ubezpieczenia kredytów. Kosztowały one bank 850 mln funtów.

Reklama
Reklama

Akcje RBS w Londynie dzisiaj jednak drożeją, gdyż analitycy w miarę pozytywnie skomentowali wysiłki jego managementu zmierzające do przywrócenia rentowności. – Wprawdzie wiele jest jeszcze do zrobienia, aby RBS przynosił udziałowcom atrakcyjną stopę zwrotu, ale właściwa droga do normalności jest coraz bardziej klarowna – uważają John-Paul Crutchley i Alastair Ryan, analitycy szwajcarskiego banku UBS.

Banki
Prezes UOKiK chce chronić klientów banków nowym podatkiem. Czy to się sprawdzi?
Banki
Czy Donald Trump chce trzymać Jerome'a Powella w niepewności?
Banki
Szefowa Banku Rosji pod sąd. Jest wniosek do Trybunału w Hadze
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Reklama
Reklama