Ministerstwo Finansów zapewnia, że podejmie prace legislacyjne w sprawie obniżenia opłaty interchange w sytuacji, gdy działania pozaregulacyjne podejmowane obecnie w tej kwestii okażą się nieskuteczne – poinformowała Maria Orłowska, wiceminister finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zastrzega, że resort będzie miał na uwadze cel, jakim jest obniżenie opłaty akceptanta, gdyż koszt akceptacji płatności kartą jest istotą problemu. Ministerstwo analizuje stosowne modele wpływu na obniżenie tych opłat, jakie mogłyby być zastosowane przy ewentualnej regulacji.
1,6 proc. wynosi w Polsce prowizja interchange od transakcji najpopularniejszymi kartami
Opłata interchange (za transakcje kartami płatniczymi) w Polsce wynosi około 1,6 proc. wartości transakcji i jest ponaddwukrotnie wyższa w stosunku do średniej w Unii Europejskiej. Stanowi ona także lwią część wszystkich opłat, jakie ponosi akceptant, czyli np. sklep, w którym możemy zapłacić kartą.
Beneficjentem prowizji interchange są banki, które z kolei dzielą się nią z organizacją płatniczą, np. Visa czy MasterCard. NBP powołał zespół, w którego skład wchodzą wszystkie strony transakcji kartowych (banki, organizacja płatnicza Visa, agenci rozliczeniowi, przedstawiciele akceptantów), mający wypracować porozumienie. Spowodowałoby ono, że stawki interchange zaczęłyby być obniżane.