Reklama

EBC: wspólny nadzór fiwwnansowy

Unia bankowa jest warunkiem finansowania wzrostu gospodarczego – uważa Komisja Europejska.

Aktualizacja: 26.04.2013 09:55 Publikacja: 26.04.2013 02:32

EBC: wspólny nadzór fiwwnansowy

Foto: Bloomberg

Korespondencja z Brukseli

– Fragmentacja rynku bankowego w UE, a szczególnie w strefie euro utrudnia finansowanie wzrostu gospodarczego – powiedział Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych, na dorocznej konferencji poświęconej stabilności finansowej, która odbyła się w Brukseli.

Zdaniem fińskiego komisarza, najważniejszego człowieka w Brukseli odpowiadającego za sprawy związane ze strefą euro, te problemy z finansowaniem gospodarki przez banki są uzasadnieniem tworzenia unii bankowej. Jeśli inwestorzy będą wiedzieli, że za każdym bankiem strefy euro stoi jeden nadzorca, wspólny fundusz ratowania banków i gwarantowania depozytów, to ich zaufanie się zwiększy. Przed wakacjami Komisja Europejska ma przedstawić propozycje dotyczące kolejnych jej etapów, ponad uzgodnione już zasady nadzoru bankowego.

– Spełnione są wszystkie warunki, aby państwom spoza strefy euro opłacało się dołączyć do unii bankowej – przekonywał Vitor Constancio, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego, typowany na szefa nowego nadzoru europejskiego, który będzie ulokowany w EBC.

Według Constancio w interesie państw naszego regionu, gdzie większość banków należy do zagranicznych instytucji, jest usiąść do stołu, gdy będą poruszane problemy spółek matek. Jego zdaniem w kolejnym etapie, czyli funduszu uporządkowanej likwidacji banków, też powinno się znaleźć miejsce dla tych krajów.

Reklama
Reklama

Podstawą powinien być ESM (Europejski Mechanizm Stabilności – fundusz ratunkowy strefy euro – red.). – Kraje spoza strefy euro powinny mieć możliwość dołączenia do funduszu, który zostanie stworzony – powiedział Constancio.

Nie precyzował, jak dokładnie ma wyglądać fundusz (to na razie zadanie dla KE). Nie wiadomo więc, czy państwa spoza euro miałyby dołączyć do ESM, czy też jakiegoś nowego systemu, którego jednym z elementów byłby ESM. Warto przypomnieć, że Parlament Europejski przyjął raport Danuty Huebner, w którym polska eurodeputowana proponuje, jak rozwiązać ten dylemat.

Według niej powinien zostać zmieniony traktat do ESM i do tej jego części, która będzie stanowiła w przyszłości zabezpieczenie ratunkowe dla banków, a nie dla rządów, powinny się dołożyć te państwa strefy euro, które chcą dołączyć do wspólnego nadzoru bankowego.

Kwestia uczestnictwa państw spoza strefy euro w nadzorze bankowym nie przez wszystkich jest jednak oceniania jako jednoznacznie pozytywna dla systemów finansowych tych krajów. Andrzej Stopczyński, doradca prezesa NBP, zwracał uwagę, że kraje te oddadzą suwerenność nadzorczą, a nie dostaną w zamian płynności od EBC. Bo ten, jako bank centralny strefy euro, w razie potrzeby zasila płynność tylko banków w tym regionie. Stopczyński zaproponował, by stworzyć porozumienia między EBC a bankiem narodowym kraju spoza strefy euro, które pozwalałaby na dostarczenie płynności.

Także Andre Sapir, ekonomista z brukselskiego uniwersytetu ULB i think tanku Bruegel, zauważył, że płynność będzie problemem dla tych krajów. Jednak takie postulaty to na razie zbyt wiele dla EBC. – Jeśli chodzi wam o płynność, to powinniście raczej dołączyć do strefy euro, a nie do wspólnego nadzoru bankowego – mówił Benoit Coeure z zarządu EBC.

Według raportu opublikowanego przez EBC fragmentacja rynku finansowego była widoczna w I połowie 2012 r., a sytuacja poprawiła się w II półroczu. Ekonomiści widzą związek między niechęcią do finansowania wzrostu gospodarczego i przepływów finansowych między poszczególnymi krajami strefy euro w sytuacji obaw o jej jedność. Choć sytuacja się poprawiła, to nie jest jasne, jakie będą efekty zamieszania wokół ratowania Cypru i niepewności związanej z gwarancjami depozytów.

Korespondencja z Brukseli

– Fragmentacja rynku bankowego w UE, a szczególnie w strefie euro utrudnia finansowanie wzrostu gospodarczego – powiedział Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych, na dorocznej konferencji poświęconej stabilności finansowej, która odbyła się w Brukseli.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Reklama
Banki
Szefowa Banku Rosji pod sąd. Jest wniosek do Trybunału w Hadze
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Reklama
Reklama