Ile powinniśmy odkładać, aby żyć godnie na emeryturze?
To jest dość trudne pytanie, ponieważ godne życie na emeryturze to kwestia subiektywnej oceny, w dużym stopniu zależnej od dochodów w okresie aktywności zawodowej. Poza tym to, jakie dochody będziemy osiągać na emeryturze, zależy nie tylko od tego, ile zaoszczędzimy, ale także: kiedy przestaniemy pracować. Przypuszczam, że w przyszłości wiele osób będzie łączyć dochód emerytalny z dochodem z pracy. Żyjemy bowiem coraz dłużej i coraz dłużej jesteśmy zdolni do pracy.
Jakie są możliwości finansowe Polaków w kwestii indywidualnego oszczędzania?
Są one oczywiście bardzo zróżnicowane, podobnie jak zróżnicowane są nasze dochody. Niemniej liczne badania wskazują, że mamy problem z konsekwencją w oszczędzaniu. Jako powód nieoszczędzania zazwyczaj podawany jest niski dochód. Ale z pewnością istotną barierą dla gromadzenia oszczędności emerytalnych jest przedkładanie bieżącej konsumpcji nad przyszłą. Oszczędzanie wiąże się przecież z kosztem, jakim jest właśnie rezygnacja z części bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłej, niepewnej konsumpcji, bowiem nie ma pewności, że dożyjemy starości.
Jest to dość powszechny problem, nie tylko w Polsce.
Badania naukowe z obszaru decyzji emerytalnych wskazują, że jedną z barier w oszczędzaniu na emeryturę jest ograniczona samokontrola i występowanie w trakcie oszczędzania wyborów z natychmiastową gratyfikacją. Decyzje emerytalne są narażone na „nieracjonalność" także z tego powodu, że są dość skomplikowane, co wynika z towarzyszącej im niepewności. Nie wiemy bowiem, ile będziemy w przyszłości zarabiać, jak długo będziemy zdolni do pracy, czy dożyjemy wieku emerytalnego, a jeśli tak, to jak długo będziemy żyć na emeryturze. Dlatego decyzje o tym, ile oszczędzać, od kiedy oszczędzać, jak oszczędzać czy też kiedy rozpocząć „konsumpcję" tych oszczędności, są trudne. Jednak należy pamiętać, że w przypadku oszczędzania na starość często uczenie się na własnych błędach nie znajduje zastosowania. Bowiem jeśli nie zaczniemy oszczędzać odpowiednio wcześnie, w przyszłości może nam zabraknąć czasu, by ten błąd naprawić.