Bank Rosja, który z małej instytucji przekształcił się w konglomerat o majątku szacowanym na 12,6 miliarda dolarów rozrastał się wraz rosnącymi wpływami politycznymi Władimira Putina. Co najmniej trzech spośród jego pierwszych udziałowców ma wille w tym samym osiedlu nad jeziorem koło St Petersburga, gdzie swoją daczę ma prezydent Rosji. Wśród nich są Jurij Kowalczuk, kontrolujący 40 proc. udziałów Banku Rosja. Mieszka tam również Władimir Jakunin, prezes Rosyjskich Kolei. Udziały w Banku Rosja ma też jeden z krewnych Putina.
- Chodziło o uderzenie w ludzi blisko związanych z Putinem – mówi o sankcjach Andriej Katkow, były partner miliardera Giennadija Timczenki, który zrobił fortunę na handlu ropą naftową. W latach 1998-2004 Katkow był przewodniczącym rady nadzorczej Banku Rosja. Miał wówczas 6,4 proc. akcji tej spółki.
Putin otworzył konto w Banku Rosja nazajutrz po nałożeniu na tę instytucję i Kowalczuka sankcji przez amerykański Departament Skarbu. Objęto nimi również Timczenkę i Jakunina. Kowalczuk poza udziałami w Banku Rosja kontroluje też największą w Rosji grupą mediową.
Związki Putina z Bankiem Rosja sięgają 1991 r., kiedy były pułkownik KGB został szefem komitetu zagranicznego w merostwie St. Peteresburga, na pół roku przed upadkiem Związku Radzieckiego. Krachowi gospodarki nakazowej towarzyszył chaos stwarzający też okazję milionom ludzi przystosowania się do wyłaniającej się formy gospodarki kapitalistycznej. W okresie kiedy Putin rzemiosło szpiegowskie przekuwał w oręż polityczny Kowalczuk i zaprzyjaźniony z nim fizyk Andriej Fursenko, protegowani przyszłego laureata Nagrody Nobla Zhoresa Alfierowa w dziedzinie fizyki porzucili tę dyscyplinę na rzecz finansów.
Za pieniądze pożyczone od potentata branży obuwniczej Kowalczuk i Fursenko kupili Bank Rosja w którym fundusze trzymała partia komunistyczna. Jak wynika z filmu „Młoda Rosja" , zrealizowanego w latach 1994-1996 przez Igora Szadkana, jednym z powodów miała być bliskość banku, który miał siedzibę w tym samym budynku, gdzie urzędowały władze miasta.