Rekomendacje mają ograniczyć ryzyko kredytowe występujące w działalności kas. - Zalecenia dotyczące produktów oferowanych przez kasy, takich samych jak oferowanych przez banki i z którymi związane jest takie samo ryzyko powinny być podobne - uzasadnia KNF. Zastosowanie łagodniejszego podejścia może dotyczyć jedynie spraw organizacyjnych kas, ale nie oferowanych przez nie produktów –zaznaczyła KNF piśmie do zarządu Krajowej SKOK.
Zalecenia są analogiczne do tych, które muszą stosować banki. Przed podjęciem decyzji kredytowej, konieczna jest rzetelna i kompleksowa ocena zdolności kredytowej członka kasy w oparciu o przedstawione źródła spłaty zobowiązania i koszty utrzymania kredytobiorcy. Przykładowo kasy mogą stosować uproszczone zasady sprawdzania zdolności kredytowej, ale podobnie jak w bankach, kwota dostępnego kredytu udzielonego na takich zasadach jest uzależniona od „stażu" członka kasy. I tak dla członków kasy o współpracy trwającej od co najmniej sześciu miesięcy, kwota w ten sposób udzielonego kredytu lub pożyczki nie przekracza trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dla tych, którzy korzystają z usług danej SKOK od co najmniej dwunastu miesięcy kwota ta maksymalnie może sięgnąć sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku pożyczek ratalnych uproszczone zasady mogą być stosowane gdy taka kwota nie przekracza wartości dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Jednocześnie w procesie oceny zdolności kredytowej kasa powinna zwracać, szczególną uwagę na sytuacje w których wskaźnik DtI ( kwota raty do dochodu) przekracza 40 proc. dla osób o dochodach nieprzekraczających przeciętnego poziomu wynagrodzeń w danym regionie zamieszkania oraz 50 proc. dla pozostałych kredytobiorców. Wprawdzie kasa może przekraczać te wartości, ale powinna być to świadoma akceptacja podwyższonego ryzyka zarówno po stronie kasy, jak i kredytobiorcy.
Natomiast oczekiwania nadzoru dotyczące zabezpieczeń hipotecznych są analogiczne do postanowienia Rekomendacji S określającej zasady udzielania kredytów hipotecznych.
Zalecenia zakładają, że w ramach wycen wartości nieruchomości przyjmowanych jako zabezpieczenie, kasa powinna kontrolować wiarygodność i rzetelności założeń i metodologii. Zweryfikowana wartość nieruchomości przyjmowanej jako zabezpieczenie powinna stanowić punkt odniesienia dla ustalenia kwoty kredytu zabezpieczonego hipotecznie.