Z bankowości mobilnej korzysta obecnie około 3,5 mln Polaków, a do 2020 roku liczba ta wyniesie około 13 mln, co przekłada się na prawie połowę aktywnych użytkowników usług bankowych – prognozują eksperci firmy Accenture.
Użytkowników szybko przybywa
Już teraz szybko przybywa takich klientów w bankach, które mocno postawiły na bankowość w komórce.
mBank w trzecim kwartale 2014 r. miał już blisko 811 tys. użytkowników bankowości mobilnej korzystających zarówno z aplikacji, jak i wersji lajt. – Wzrost wynosi około 12 proc. w ujęciu rocznym. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że nasza nowa aplikacja instalowana jest dwa razy chętniej niż poprzednie wersje, spodziewamy się coraz większej liczby użytkowników – mówi Robert Hibner, wicedyrektor departamentu marketingu bankowości detalicznej w mBanku.
Jego zdaniem bankowość mobilna będzie coraz powszechniejsza i będzie funkcjonować jako pełnoprawny kanał dostępu do banku. – Innymi słowy historia „banku w komputerze" powinna powtórzyć się dla „banku w komórce" – dodaje Hibner.
Główne narzędzie
W ING Banku Śląskim aplikacje pobrano już 720 tys. razy – To pokazuje, że bankowość mobilna przestała być nowinką technologiczną i stała się powszechnym sposobem kontaktu z bankiem. Potwierdzeniem na to jest dwuipółkrotny wzrost liczby logowań i trzykrotny wzrost liczby przelewów wykonywanych za jej pośrednictwem na przestrzeni ostatniego roku – tłumaczy Szymon Mitoraj, dyrektor departamentu bankowości internetowej i mobilnej w ING Banku Śląskim.