USA: pożyczki studenckie to tykająca bomba zegarowa

Grupa amerykańskich studentów otwarcie odmówiła spłacania pożyczek zaciągniętych na opłacenie studiów, protestując przeciwko dyplomom, które nie mają żadnej wartości. Sprawa przypomniała opinii publicznej o narastającej w USA "bańce" zadłużenia związanego z edukacją

Publikacja: 04.04.2015 15:28

USA: pożyczki studenckie to tykająca bomba zegarowa

Foto: Bloomberg

Ponad 100 osób, które studiowały na trzech uczelniach znajdujących się w posiadaniu Corinthian Colleges Inc. (wszystkie – Everest College, Heald College WyoTech zostały zamknięte) postanowiło nie regulować swoich zobowiązań finansowych. Okazało się bowiem, że większość pracodawców uważa dyplomy wydawanie przez te uczelnie za bezwartościowe. Całkowitą sumę prywatnych pożyczek zaciągniętych przez studentów Corinthians szacuje się na 500 milionów dolarów. Studenci zaczęli negocjować z Departamentem Edukacji USA na temat przynajmniej częściowego umorzenia części długów. Oskarżają one władze o słabą regulację szkolnictwa wyższego oraz o nieinformowanie studentów, że przeciwko Corinthian Colleges toczą się dochodzenia. Jednocześnie Departament Edukacji pozwalał tym uczelniom na finansowanie przez studentów studiów przy pomocy subsydiowanych częściowo przez rząd federalny kredytów.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Banki już czerpią garściami z AI. Ale są też spore obawy
Banki
Dojdzie do fuzji Pekao i Aliora? Bardzo możliwe
Banki
Prezes JPMorgan Chase nieformalnie doradza Donaldowi Trumpowi
Banki
Gdzie banki widzą największe szanse na wzrost zarobków? Wcale nie w hipotekach
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Banki
Zastrzeżenie PESEL-u ogranicza dostęp do niektórych usług bankowych. Jakich i co z tym zrobić?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska