Aż 38 proc. respondentów zapytanych o wskazanie najbardziej dostępnych na rynku źródeł finansowania wymieniło właśnie tę formę finansowania. Na komercyjny kredyt bankowy przypadło 35 proc. wskazań, a na leasing oddano 20 proc. głosów.
W ocenie ekspertów na rosnącą popularność pożyczki wskazują również dane Związku Polskiego Leasingu. W roku 2014 dynamika aktywów sfinansowanych pożyczką była wyniosła 25,9 proc. wobec 16,9 proc. w roku 2013 r. Blisko 47 proc. tych inwestycji stanowiły maszyny rolnicze (64 % stanowią maszyny rolnicze w całym segmencie maszyn i urządzeń). Głównym powodem popularności tego instrumentu jest możliwość skorzystania z rolniczych funduszy unijnych obsługiwanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu pożyczka finansuje 35 proc. łącznej produkcji maszyn
w firmach leasingowych. Łączna pula środków na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wyniesie 13, mld euro z czego 8,6 mld euro będą to środki UE (EFRROW) i 4,9 mld euro wyniesie wkład krajowy. Ogłoszenia i nabory wniosków planowane są w II połowie 2015 roku. Co ważne, zdobycie środków na sfinansowanie inwestycji wcale nie musi być trudne - wystarczy skorzystać z wiosennej promocji dla klientów segmentu AGRO – sprawdzony leasing i pożyczka. - EFL, dla którego sektor Agro jest jednym z kluczowych obszarów działalności, korzystając z synergii grupy Credit Agricole w Polsce oraz doświadczenia Credit Agricole Bank Polska przygotował atrakcyjną ofertę dedykowaną przedsiębiorcom z rynku Agro – czytamy w komunikacie firmy. - Klient w zależności od preferencji dokonuje wyboru formy finansowania leasing lub pożyczka. Decyzja kredytowa wydawana jest w około 15 minut od złożenia wniosku. W ślad za szybką decyzją kredytową Klient otrzymuje również możliwość wyboru elastycznego spłacania rat. Dzięki usłudze Klient może sam regulować wysokość rat dostosowując je do sezonowości prowadzonego biznesu. Dodatkowo EFL wspiera klientów w pozyskiwaniu dotacji unijnych na maszyny i urządzenia dla rolnictwa.
Pożyczka jest przeznaczona dla klientów AGRO, którzy dzięki nabyciu sprzętu na własność mogą starać się o dofinansowanie inwestycji z unijnych środków pomocowych, w których rozliczanie transz dotacji jest korzystniejsze w przypadku współfinansowania pożyczką niż leasingiem. Adam Binduga, menedżer Rynku Rolnego w EFL wyjaśnia, że pożyczki z refundacją inwestycji z Funduszy Unii Europejskiej, np. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, to bardzo dobre i skuteczne narzędzie wsparcia inwestycji na rynku rolniczym. - Spodziewamy się, że po ogłoszeniu naboru nowych wniosków w II połowie 2015 r. nastąpi wzrost inwestycji rynku finansowania maszyn rolniczych, bo jak wskazują statystyki EFL przedsiębiorcy Agro coraz częściej i z przekonaniem sięgają po pożyczkę. – mówi.
W ramach pożyczki EFL udostępnia harmonogramy: równomierny, sezonowy, kwartalny i półroczny. Aby ubiegać się o dofinansowanie pożyczką, wymagane jest posiadanie przez rolnika podpisanej umowy o dofinansowanie inwestycji z ARiMR / ARR lub inną jednostką publiczną udzielającą środki unijne w ramach PROW 2014-2020. O pożyczkę mogą ubiegać się również rolnicy, którzy nie aplikują o środki unijne.