Banki, podobnie jak inne duże firmy, zostaną od lipca objęte obowiązkiem przekazywania fiskusowi danych w nowym formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).
Tak jak pisaliśmy we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej", w przypadku banków jest to wyjątkowo duże wyzwanie logistyczne i operacyjne: chodzi o ogromne zbiory danych, miliony transakcji, zestawień na wszystkich kontach. Pojawia się pytanie, w jaki sposób je przekazywać.
– Dane przekazywane będą poprzez sieć, na wzór rozwiązań funkcjonujących w systemie e-Deklaracje oraz bezpośrednio na nośniku danych. Poprzez sieć najczęściej będą przekazywane małe zbiory, takie jak ewidencja zakupu i sprzedaży VAT – odpowiada Ministerstwo Finansów. Dodaje, że niezależnie od sposobu przekazania dane dostarczone do organu podatkowego będą objęte ustawą o ochronie danych osobowych oraz tajemnicą skarbową. MF zakłada możliwość użycia nośnika zewnętrznego (CD, DVD, pendrive czy przenośny dysk zewnętrzny ze złączem USB). – Przekazanie danych na nośniku będzie potwierdzone protokołem – dodaje MF.
Jednak bankowcy sygnalizowali, że wyzwaniem jest zgranie tak dużych ilości danych na odpowiedni nośnik.Banki podnosiły też, że praktyczne stosowanie zapisów dotyczących JPK może naruszać ustawę – Prawo bankowe w kontekście tajemnicy bankowej.
Ministerstwo Finansów nie widzi tu jednak żadnego problemu. – Nie ma kolizji między przekazywaniem danych w formacie JPK a przepisami dotyczącymi tajemnicy bankowej – odpowiada resort finansów na pytanie „Rzeczpospolitej".