Powstały w 1862 r. Bank Spółdzielczy w Brodnicy jest pierwszym laureatem Indeksu Patriotyzmu Gospodarczego w kategorii spółka finansowa. Kryteriami decydującymi o zwycięstwie były: zatrudnienie, płaca, zapłacone podatki, wydatki na badania i rozwój oraz działalność prospołeczna i charytatywna.
Bank jest jedną z najsilniejszych instytucji finansowych na Pomorzu i Kujawach, z sumą bilansową 1,5 mld zł znajduje się w gronie czterech największych banków spółdzielczych w Polsce i jest jednym z największych banków zrzeszonych w strukturach BPS. Na koniec 2015 r. udziałowcami banku było 687 osób fizycznych i 30 prawnych.
Swoją działalność prowadzi poprzez sieć 43 placówek zlokalizowanych na terenie czterech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz mazowieckiego (poza tradycyjną siecią placówek oferuje też bankowość elektroniczną). Zatrudniający 345 pracowników bank specjalizuje się w obsłudze finansowej małych i średnich przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych, klientów indywidualnych oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Brodnicka instytucja wpisuje się w tradycję bankowości spółdzielczej, wspierając lokalną działalność wytwórczą i usługową, chętnie angażuje się także w inicjatywy społeczne i potrzeby kulturalne regionu. W 2015 r. suma bilansowa banku urosła o 7 proc., wynik netto, pomimo coraz większych obciążeń dla sektora, utrzymał się w okolicach 13,2 mln zł. – Priorytetem jest dla nas, aby Bank zachował swoją konkurencyjność. Naszą ambicją jest stopniowe zwiększanie udziału w rynku na obszarze działania BS w Brodnicy. Jednak obecnie w dobie rozwoju kanałów elektronicznych niekoniecznie rozwój banku musi być związany z rozwojem sieci placówek. Mając na uwadze chęć bycia bankiem atrakcyjnym, o stabilnych, polskich fundamentach, w najbliższym czasie chcemy położyć nacisk na rozwój najnowocześniejszych kanałów dystrybucji produktów, dostosowując je do oczekiwań klientów – mówi Józef Mitura, prezes banku.
To właśnie pod jego kierownictwem w ostatnim dwudziestoleciu bank dynamicznie się rozwijał: połączył w jedną strukturę kilkanaście banków spółdzielczych, działających w pobliskich miastach i okolicznych wsiach. Otworzył też szereg nowych placówek, łącząc je w jedną organizację.