- Obecna debata w społeczeństwie i wśród polityków kierują nas w złym kierunku - powiedział w wywiadzie dla „Observer Sunday” przewodniczący Zrzeszenia Brytyjskich Bankierów BBA, Anthony Browne.
Banki w W. Brytanii zależą od europejskiego „paszportu” - zezwolenia na działalność w jednym kraju Unii, które pozwala im działać w pozostałych krajach bloku - i teraz obawiają się, że to prawo stracą po wyjściu ich kraju z Unii.
Banki podały już wcześniej o pracach nad kompleksowymi planami przeniesienia części swej działalności do kontynentalnej Europy, jeśli Londyn nie wynegocjuje dostępu do jednolitego rynku po Brexicie.
Premier Theresa May zapowiedziała podjęcie najpóźniej do końca marca 2017 oficjalnej procedury opuszczenia Unii przez jej kraj, także walkę o zachowanie prawa dostępu do jednolitego rynku europejskiego, ale kilku najważniejszych przywódców UE podkreślało, że będzie to zależeć od zaakceptowania przez London zasady swobodnego przepływu ludzi z Unii, co z kolei Brytyjczycy chcą ograniczyć.