Bank Millennium kilka dni temu udostępnił w swoim serwisie bankowości internetowej możliwość utworzenia Profilu Zaufanego (ePUAP) otwierającego dostęp do usług administracji publicznej online przez całą dobę. Dołączył w ten sposób do pozostałych dwóch banków oferujących tę usługę, czyli PKO BP (ma ją od października 2016 r.) i ING Banku Śląskiego (od grudnia 2016 r.).
Siedmiu pionierów
Z naszej ankiety przeprowadzonej wśród największych banków komercyjnych w Polsce wynika, że w najbliższych miesiącach dostęp do ePUAP umożliwi jeszcze kilka instytucji. Wśród nich jest Pekao, drugi co do wielkości bank w naszym kraju, który przyznaje, że pracuje nad systemem, ale nie chce zdradzać, kiedy będą mogli korzystać z niego klienci.
Bardziej konkretne plany ma mBank, prawdopodobnie najbardziej ucyfrowiony bank w Polsce. – Przygotowujemy się do wdrożenia Profilu Zaufanego. Z całą pewnością chcemy zakończyć prace do końca I kwartału tego roku, najchętniej jeszcze w lutym – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka z biura prasowego mBanku.
Podobne plany ma także Bank Zachodni WBK, trzeci gracz na naszym rynku. – Zakładamy, że wdrożenie Profilu Zaufanego powinno nastąpić w drugiej połowie tego roku – informuje Monika Nowakowska, dyrektor biura prasowego.
W gronie instytucji pracujących nad tym rozwiązaniem jest też Getin Noble Bank, który przyznaje, że wprowadzenie dostępu do ePUAP jest jednym z elementów dalszego rozwoju bankowości internetowej. – O planowanej dacie wdrożenia tego rozwiązania będziemy informować w późniejszym terminie – zaznacza Wojciech Sury, rzecznik banku.