Nadzór zaktualizuje listę najważniejszych banków

Rewizja rankingu strategicznych kredytodawców raczej nie przyniesie dużych zmian, ale dołączyć do niego powinien szybko rosnący Alior.

Publikacja: 04.10.2017 21:46

Nadzór zaktualizuje listę najważniejszych banków

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadzi rewizję listy banków uznanych za tzw. inne instytucje o znaczeniu systemowym (OSII, ang. other systemically important institutions) – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Wyższe wymagania

Latem i jesienią ubiegłego roku KNF za OSII uznała dziesięć banków komercyjnych i dwa zrzeszające spółdzielcze. Skutek dla banków był taki, że KNF nałożyła na nie dodatkowe bufory kapitałowe (muszą je utrzymywać na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym). PKO BP i Pekao, jako najwięksi, dostali po 0,75 pkt proc., średniej wielkości banki, takie jak BZ WBK, mBank i ING BSK, po 0,5 pkt proc. Mniejsze instytucje – Millennium, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, Raiffeisen Bank Polska i Handlowy – otrzymały bufor w wysokości 0,25 pkt proc.

– Zgodnie z ustawą o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym KNF co najmniej raz w roku dokonuje przeglądu adekwatności wskaźnika bufora OSII. Wzmiankowany przegląd wymagał wszczęcia postępowań administracyjnych, których strony (poszczególne banki) zostały odpowiednio powiadomione o tym fakcie. Postępowania są w toku. Należy przypuszczać, że zostaną zakończone odpowiednimi decyzjami administracyjnymi w IV kwartale tego roku – informuje Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

O zakwalifikowaniu banku do kategorii OSII decydują takie kryteria jak wielkość, powiązania z innymi instytucjami rynku finansowego oraz możliwość przejęcia jego funkcji przez inne podmioty.

Nadzór w wyniku prowadzonego przeglądu może uchylić albo zmienić decyzję uprzednio identyfikującą inną instytucję o znaczeniu systemowym i nakładającą na nią bufor z tego tytułu, więc KNF jest uprawniona do zmiany wysokości bufora. – Decyzje dotyczące takich zmian, o ile będą konieczne, mogą być wydane po zakończeniu postępowań administracyjnych, które obecnie się toczą – informuje Barszczewski. Zaznacza, że ze względu na trwające postępowania nie może przekazać informacji o ewentualnych zmianach wysokości wskaźnika bufora. Przypomina, że decyzja KNF identyfikująca bank jako OSII i nakładająca bufor z tego tytułu jest wykonalna natychmiast.

Kolejny czynnik

Ankietowani przez nas analitycy nie spodziewają się zmian wysokości buforów poszczególnych banków, mimo że niektóre z nich systematycznie rosną, np. BZ WBK zbliżył się nieco do Pekao. Ale do listy banków uznanych za OSII, właśnie z powodu szybkiego rozwoju, najprawdopodobniej dołączy Alior. Jeszcze w czasie tworzenia listy latem ubiegłego roku zajmował 11. miejsce pod względem wielkości aktywów (na koniec 2016 r. wynosiły 40 mld zł), ale przejął podstawową część Banku BPH i szybko zwiększał portfel dzięki wzrostowi organicznemu. W efekcie awansował już na dziewiąte miejsce, z aktywami wartymi ponad 62 mld zł. Najprawdopodobniej więc Alior zostanie teraz uznany za OSII i otrzyma bufor w wysokości 0,25 pkt proc.

To kolejny z czynników, który wpłynie teraz na wymogi kapitałowe banków. Z początkiem roku wzrośnie bufor zabezpieczający (o 0,6 pkt proc., do 1,88 pkt proc.), od grudnia urosną wagi ryzyka na hipoteki walutowe (do 150 ze 100 proc.) i zrewidowane zostaną bufory dla banków frankowych. Ponadto od początku roku wejdą w życie nowe standardy rachunkowości IFRS9 dotyczące rezerw. Dodatkowo banki stosujące metody wewnętrznych ratingów mogą otrzymać korekty parametru LGD, będącego odpowiednikiem zmiany wagi ryzyka dla banków stosujących metodę standardową. ©?

Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadzi rewizję listy banków uznanych za tzw. inne instytucje o znaczeniu systemowym (OSII, ang. other systemically important institutions) – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Wyższe wymagania

Pozostało 95% artykułu
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań. Mocny początek roku
Banki
Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
Banki
Lepszy początek roku Deutsche Banku, gorszy BNP Paribas
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej