Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 29.11.2017 11:54 Publikacja: 29.11.2017 11:51
Foto: Fotorzepa, Bosiacki Roman
Komisja Nadzoru Finansowego wyraźnie podniosła bufory kapitałowe na hipoteki walutowe Banku Millennium. Na poziomie łącznego współczynnika kapitałowego TCR bufor wynosi teraz 5,53 pkt proc., czyli wyraźnie więcej niż 3,09 pkt proc. do tej pory. W przypadku współczynnika kapitału Tier 1 nowy bufor wynosi 4,15 pkt proc., czyli również sporo więcej niż dotychczasowe 2,32 proc.
To jednak spodziewany ruch i trzeba go rozpatrywać w połączeniu z decyzją KNF z lipca, kiedy to nadzór zezwolił Bankowi Millennium na wprowadzenie sporych zmian w stosowanych przez bank modelach Loss Given Default w używanej przez niego metodzie wewnętrznych ratingów (IRB, zdecydowana większość banków stosuje metodę standardową). W efekcie zniesiony został tzw. floor (ograniczenie) nadzorczy i bank zanotował spory wzrost współczynników kapitałowych (po ok. 2,5 pkt proc.). Jednocześnie bank wskazywał wtedy, że spodziewa się podniesienia bufora na hipoteki walutowe.
Jak wskazuje Millennium, zezwolenie na zastosowanie istotnych zmian w modelach LGD i zniesienie ograniczenia nadzorczego w lipcu przyniosło bezpośredni wpływ na zmniejszenie wymogów kapitałowych banku (i poprawę wskaźników wypłacalności), co zostało teraz w dużej mierze zneutralizowane wzrostem bufora na hipoteki walutowe. Nadzorca chce aby banki z dużym udziałem tych kredytów zwiększały kapitały, a wzrost nadwyżki współczynników Millennium nad wymogami zbliżał go do wypłaty dywidendy. Bufor urósł, mimo zmniejszenia wartości hipotek walutowych tego banku, także z powodu rozszerzenia metodyki KNF dotyczącej wyznaczania dodatkowych wymogów kapitałowych o nowy czynnik związany z innymi rodzajami ryzyka (ryzyko operacyjne).
Millennium jest bardzo dobrze dokapitalizowane. Połączony efekt decyzji IRB z lipca i zmienionych wymaganych poziomów kapitału spowodowały zwiększenie nadwyżki wskaźników kapitałowych grupy ponad wymagane minimum o ok. 0,20 pkt proc., do 1,5 pkt proc. przy wskaźniku TCR oraz 5,9 pkt proc. przy wskaźniku Tier 1. Ale to nie wszystko, bo Millenium szykuje emisję obligacji podporządkowanych o wartości 700 mln zł. Jeśli się powiedzie, podniesie współczynnik TCR o około 2,20 pkt proc. na bazie jednostkowej (2,15 pkt proc. na bazie skonsolidowanej). Od stycznia grupa będzie musiała spełniać wskaźnik Tier 1 na poziomie 15,28 proc. i TCR 18,66 proc. Na koniec września, bez zaliczania zysków tegorocznych do kapitału, wskaźnik Tier i TCR dla grupy wynosił 20,51 proc. (dla banku 20,31 proc.).
W scenariuszu dalszego mrożenia cen energii w kolejnych kwartałach, sygnalizowanego w tej chwili przez rząd, na początku 2025 r. inflacja będzie prawdopodobnie przekraczała 5 proc. – ostrzegł prezes NBP Adam Glapiński w wystąpieniu podczas spotkania środowiska bankowego.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 0,50 proc. To zaskakujący ruch – ekonomiści ankietowani przez Bloomberga w większości spodziewali się cięcia o 25 pb.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obciął główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wcześniej cięcia tylko o 25 pb.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
– Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Ludwik Kotecki, członek RPP.
Ponad 70 proc. pracy w branży finansowej może być w pełni wykonywanej przez sztuczną inteligencję lub przy jej wsparciu. Jednak nie musi to oznaczać zwolnień – to wynika z raportu firmy Accenture.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Jeszcze przed świętami mBank chce dostarczyć swoim klientom innowacyjne rozwiązanie – możliwość zakupów online bezpośrednio w aplikacji bankowej. To pierwszy taki projekt na rynku.
Umorzenie pożyczki hipotecznej, jeśli w umowie od razu nie był wskazany cel mieszkaniowy, nie korzysta z zaniechania poboru PIT.
O zarzutach dla wcześniejszych władz PKO BP. O tym, jak rozwiązać problem kredytów frankowych i dlaczego nie boi się pozwów za WIBOR. O tym, czy bank będzie partnerem Allegro i dlaczego już dziś zaprasza wszystkich przedsiębiorców - mówi Szymon Midera, prezes PKO Banku Polskiego.
Chiński bank centralny People's Bank of China wznowił w listopadzie kupowanie sztab złota do swych rezerw po 6 miesiącach przerwy.
Czy banki zaoferują klientom nowe produkty o bardziej długoterminowym charakterze? Wszystko na to wskazuje. Ale czy Polacy z nich skorzystają? Do tego potrzebna jest m.in. większa wiedza finansowa.
Oszuści mogą podszywać się pod kogoś bliskiego lub znajomego na popularnych komunikatorach i wyłudzić od nas pieniądze - ostrzega policja w filmie z udziałem popularnego aktora.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas