fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Zarzą Aliora zapakowany w akcje banku

Giełda | Pracownicy banku, kupując akcje Alioru na preferencyjnych warunkach, zarobili już na nich 34 procent.
Na poniedziałkowym zamknięciu za akcje Alioru, który w piątek zadebiutował na warszawskiej giełdzie w efektownym stylu (prawie 7 proc. w górę), płacono 61,25 zł. Największe powody do zadowolenia mogą mieć pracownicy banku, którzy kupowali akcje po preferencyjnych cenach.  Dla nich akcje były nie lada gratką, bo mogli je nabyć z 20-proc. dyskontem wobec ceny sprzedaży wynoszącej 57 zł.

Puchnące pakiety akcji

Z okazji skorzystali wszyscy członkowie siedmioosobowego zarządu Alioru. Kierujący bankiem Wojciech Sobieraj nabywając 8365 akcji Alioru za łączną kwotę ponad 380 tys. zł już po pierwszej sesji był bogatszy o prawie 130 tys. zł. Jeszcze większe pakiety znalazły się w posiadaniu innych członków zarządu: Nielsa Lundorffa i Cezarego Smorszczewskiego, którzy wydali na zakup papierów banku odpowiednio prawie 800 i 740 tys. zł. Teraz oba pakiety wyceniane są na ponad 1 mln zł.  Pozostali menedżerowie ze ścisłego kierownictwa zadowolili się znacznie mniejszymi pakietami akcji. Łącznie na zakup akcji w ramach oferty zdecydowało się 816 pracowników banku.
Inwestorzy indywidualni też mogli skorzystać z preferencyjnej oferty (dyskonto wynosiła 5 proc. od ceny sprzedaży), pod warunkiem że momencie składania zapisów posiadali lub otworzyli rachunek maklerski w Biurze Maklerskim Alior Banku. Z takiej możliwości skorzystało 3820 inwestorów. Gdyby teraz zdecydowali się zamienić akcje na gotówkę, zgarnęliby ponad 12 proc. zysku do kieszeni.

Rekordowa oferta

Akcje Alioru sprzedano inwestorom za niebagatelną kwotę 2,1 mld zł, co daje Aliorowi miano największej oferty prywatnej spółki w historii rodzimego rynku.
Cena oferowana w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 54,20 zł, do tej grupy trafiło 443 957 akcji. Z kolei cena akcji oferowanych w transzy osób uprawnionych została ustalona na 45,60 zł. W tej transzy przydzielono 261 315 akcji.
Cena akcji oferowanych w transzy inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych wyniosła 57 zł i była dolną granicą wyznaczonego przez oferujących przedziału cenowego 57–71 zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło 34 272 436 akcji, a do inwestorów indywidualnych 1 835 257 akcji. Stopa redukcji zapisów w transzy inwestorów indywidualnych i transzy osób uprawnionych na akcje Alioru w ramach oferty publicznej wyniosła po 5 proc.

Obiecujące prognozy

Zdaniem analityków najbliższe tygodnie powinny przynieść dalsze wzrosty kursu Alioru. – Po udanym debiucie, gdzie cena akcji wzrosła o kilka procent, wydaje się, że w krótkim terminie cena akcji Alior Banku może być wspierana pozytywnym nastawieniem panującym na GPW. Spodziewamy się, iż ten dobry nastrój utrzyma się jeszcze w styczniu – ocenia Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk z  KBC Securities.
Zdaniem ekspertki  w dłuższym terminie akcje banku mogą dalej drożeć. Warunek jest taki, że biznes Alior Bank będzie rósł szybciej niż rynek bankowy w Polsce, co powinno być uwzględnione w wycenie banku w 2013 r. Przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem. – Elementem ryzyka jest planowana sprzedaż akcji przez głównego akcjonariusza, grupę Carlo Tassara. Poszukiwanie nowego inwestora strategicznego ma ruszyć od początku 2013 r. Paradoksalnie może to jeszcze mocniej mobilizować zarząd do osiągania lepszych wyników – dodaje Czajkowska-Bałdyga.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora j.mysior@rp.pl

Zarząd z akcjami

Prezes Alioru Wojciech Sobieraj kupił 8365 akcji banku po cenie 45,60 (20-proc. dyskonto wobec ceny sprzedaży). Większe lub mniejsze pakiety akcji nabyli wszyscy członkowie siedmioosobowego zarządu Alioru. Łącznie na zakup akcji w ramach oferty zdecydowało się 816 pracowników banku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA