fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Zobacz bulwary w Nowym Życiu

Władze miasta zaprezentowały wczoraj makietę bulwarów po remoncie
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Fontanny, ścieżki rowerowe, plaża, kawiarenki, pawilony wystawowe. Na razie tylko na makiecie. Ale ładnej
Metamorfozę nadwiślańskich bulwarów można od wczoraj zobaczyć dzięki specjalnie przygotowanej makiecie – gigantycznej przestrzennej wizualizacji wszystkich nowych budynków, pawilonów, kawiarenek.
O tym, jak będzie wyglądała przestrzeń nad rzeką po modernizacji, co czeka na plażowiczów już tego lata, opowiadali Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły, i Przemek Dziubłowski, twórca i animator Cudu nad Wisłą i sąsiadującego z nim Nowego Życia. Tam, gdzie działa teraz plaża nowego klubu, po modernizacji powstanie w pełni wyposażona plaża miejska.
– Makietę bulwarów będzie można oglądać przez całe lato właśnie w Nowym Życiu. Chcemy, żeby zobaczyło ją jak najwięcej warszawiaków, którzy naocznie będą mogli przekonać się, jakie planujemy zmiany w tym miejscu – zapowiada  rzeczniczka ratusza Agnieszka Kłąb.

Lato bez robót

Początkowo urzędnicy zapowiadali, że prace przygotowawcze do remontu bulwarów rozpoczną się jeszcze przed Euro 2012. Jednak tego terminu nie udało się utrzymać. Ratusz uznał też, że nabrzeże rzeki jest już i tak w czasie mistrzostw wystarczająco rozkopane przez budowę II linii metra (w okolicy mostu Świętokrzyskiego).
Zatem prace budowlane ruszą po wakacjach.
Do wykorzystania na ten cel na początek jest 17 mln zł z Unii Europejskiej.
Na początku trzeba zerwać cały zniszczony beton schodów i umocnić skarpę. W czasie prac robotnicy będą musieli pieczołowicie obejść się z fragmentami nawierzchni, na których zachowały się wyryte hasła opozycji antykomunistycznej (płyty mają być później eksponowane przy CNK).
Na lewobrzeżnym bulwarze od ul. Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego powstanie szeroka na 6 m promenada. Wzdłuż deptaka nabrzeże rzeki zostanie przebudowane i wyposażone w taki sposób, by mogły tu cumować nie tylko statki kontraktowane przez miasto, ale także łodzie rekreacyjne i barki usługowe. Doprowadzone prąd, woda i kanalizacja ułatwią tym jednostkom funkcjonowanie.
Na wysokości Podzamcza powstanie pływająca przystań, a przy ul. Grodzkiej oraz ul. Boleść – przystanki tramwaju wodnego. Na zmodernizowanym bulwarze będzie też miejsce dla rowerzystów – szeroka ścieżka i stojaki.

Panorama na Pragę

To w pierwszym etapie. A docelowo przybywać będą takie atrakcje jak Park Żywej Wody tuż przy Centrum Nauki Kopernik, fontanna, kawiarenki i estetyczne ogródki piwne oraz małe plenerowe galerie z podjazdami dla niepełnosprawnych.
Na wysokości Starego Miasta   będzie można podziwiać praską panoramę stolicy z punktu widokowego.
Ratusz przygotowuje się również do remontu i pogłębienia prawego brzegu Wisły – Portu Czerniakowskiego. Odmulone ma zostać dno, a na nabrzeżu wybudowane zostaną nowe stanowiska do cumowania łodzi i barek.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA