fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wielka kariera tomografów z Zawiercia

Rzeczpospolita
Najnowsze spektralne tomografy optyczne Optopolu będzie sprzedawał w Japonii, i to z logo firmy z Zawiercia, potężny Canon. Okulistyczna aparatura diagnostyczna produkowana przez tę firmę jest używana już w 70 krajach.
Umowa przewiduje, że ten światowy potentat zamówi w ciągu trzech lat 1000 tomografów wartych 50 – 60 tys. euro za sztukę. Optopol kończy teraz certyfikowanie tych urządzeń w USA. To największy rynek sprzętu okulistycznego na świecie. Globalne zapotrzebowanie na optyczną aparaturę diagnostyczną analitycy szacują na 1, 4 mld dolarów.
– W tym roku jesteśmy w stanie zrobić 450 tomografów, w przyszłym roku prognozujemy sprzedaż 777 sztuk. Najpoważniejszym problemem spółki staje się teraz zwiększenie produkcji – przyznaje jej właściciel Adam Bogdani. Stąd decyzja o ofercie publicznej, która ma przynieść 75 mln dolarów na rozbudowę zakładów, kontynuowanie badań w toruńskim laboratorium i stworzenie sieci dystrybucji sprzętu. Debiut na warszawskim parkiecie zaplanowano na 8 – 12 lutego.
W najbliższych tygodniach Optopol zakończy procedury przejęcia dwóch branżowych spółek: producenta diod laserowych Optotek ze Słowenii i wrocławskiego Medi.comu, dostawcy specjalistycznego oprogramowania medycznego. Optopol obejmie ok. 70 proc. udziałów obydwu spółek.
450 tomografów okulistycznych będzie w stanie wyprodukować Optopol w 2008 r. Każdy w cenie 50 – 60 tys. euro
Zawierciański Optopol jeszcze na początku minionej dekady handlował sprzętem medycznym zachodnich producentów, dziś należy do czołówki polskich firm technologicznych. Najnowszy tomograf spektralny o wysokiej rozdzielczości do bezinwazyjnego badania dna oka jest rozwinięciem technologicznego i komercyjnego hitu, jakim okazał się tomograf Copernicus. Kilkaset sztuk tego aparatu pracuje już w klinikach diagnostycznych i laboratoriach na świecie.
Optopol finansuje wynalazców i ma wyłączność na komercyjne wykorzystanie nowych opracowań. Uznanie i międzynarodowy prestiż przyniosła firmie produkcja perymetrów automatycznych – urządzeń do badania pola widzenia i podstawowej diagnostyki jaskry. Do dziś w kilkudziesięciu krajach sprzedano ponad 1800 perymetrów – najwięcej w Niemczech. Firma produkuje także sprzęt dla dermatologii kosmetycznej, nadal też handluje aparaturą medyczną. Zatrudnia 200 osób.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA