fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kto naprawdę bije Żydów

ROL
Europejskie media zarzucają nam antysemityzm. A to na Zachodzie pleni się przemoc i nienawiść wobec obcych
W wyemitowanym w ubiegłym tygodniu przez BBC reportażu o sytuacji w Polsce i na Ukrainie przed Euro 2012 nasz region jawi się jako antysemickie piekło. Dziennikarze brytyjskiej stacji ostrzegli kibiców z Zachodu, aby nie przyjeżdżali do prymitywnej, nastawionej antyżydowsko Europy Wschodniej. Tymczasem to właśnie na Zachodzie Żydzi narażeni są na coraz większe niebezpieczeństwo.
Najnowszy, drastyczny incydent, do którego doszło w weekend we francuskiej miejscowości Villeurbanne w pobliżu Lyonu. Trójka młodych Żydów, którzy wyszli na ulicę w jarmułkach, została niemal zlinczowana przez agresywnych muzułmańskich imigrantów. Napastnicy podczas ataku użyli młotków i żelaznych prętów. Ofiary z ciężkimi obrażeniami trafiły do szpitala.  - Liczba takich napaści gwałtownie wzrasta. Jesteśmy tym przerażeni. Nie ma wątpliwości, że Żydzi mogą obecnie czuć się znacznie bezpieczniej w Polsce niż na Zachodzie  - mówi „Rz" Serge Cwajgenbaum, sekretarz generalny Europejskiego Kongresu Żydów.  - Nad Wisłą nigdy nie doszło do tak brutalnej napaści jak we Francji. Tam i w innych krajach Zachodu staje się to powoli normą - dodaje.
W marcu antysemita zastrzelił rabina i trójkę dzieci w Tuluzie. Kilka lat temu Francją wstrząsnęło porwanie młodego Żyda, którego gang muzułmanów przed zamordowaniem poddał bestialskim torturom.  - Obok Francji najbardziej zagrożeni są Żydzi w Wielkiej Brytanii  - mówi „Rz" izraelski prof. Gerald Steinberg.  - To, że dziś Brytyjczycy mówią, iż Polska jest antysemicka, to nie tylko kłamstwo. To próba zrzucania winy z samych siebie - dodaje.
Według niego wzrost antysemityzmu na Zachodzie wynika nie tylko z obecności dużych społeczności islamskich.  - To także wina tamtejszych elit intelektualnych i rozmaitych lewackich organizacji. Ci ludzie prowadzą propagandową wojnę z Izraelem i Żydami, czym dają przyzwolenie na akty przemocy. W Polsce tego nie ma, Polska prowadzi politykę proizraelską i jest naszym najlepszym przyjacielem w Europie - podkreśla Steinberg.
Podobnego zdania jest Michał Szudrich, naczelny rabin Rzeczypospolitej.  - Ludzie z zachodu Europy często wykazują się wręcz olbrzymią ignorancją. Program BBC był skrajnie nieprawdziwy. To sytuacja Żydów na Zachodzie staje się trudniejsza  - mówi „Rz". Dodaje, że zdecydowanie bardziej woli żyć w Polsce, która jest bardziej tolerancyjna, niż we Francji i innych krajach, które zapomniały już, co to słowo oznacza.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA