fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Wicepremier marzy, BCC chce konkretów

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
– Mam marzenie, by Polska stała się najlepszym, bo najłatwiejszym w Europie miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.
Minister gospodarki spotkał się z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Jak mówił, chciałby stworzyć „partnerstwo dla prosperity". – Zależy mi na budowaniu sprawnej administracji, ograniczaniu nadmiernej biurokracji i wzmocnieniu naszej aktywności międzynarodowej.
Wicepremier przypomniał, że Komisja Europejska zobowiązała Polskę do zmniejszenia o 5 proc. w ciągu pięciu lat ponoszonych przez biznes kosztów biurokratyczno-administracyjnych.
Jakby w odpowiedzi na życzenie tworzenia paktu dla rozwoju, na kolejnym spotkaniu – w Business Centre Club – minister Pawlak dostał raport „Konkrety zamiast postulatów". Przygotowali go eksperci i członkowie BCC.
Są to propozycje 118 zmian w 46 ustawach i rozporządzeniach, m.in. w kodeksie pracy, ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, kodeksie spó-łek handlowych, ustawach podatkowych, prawie budowlanym i ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym.
Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie obowiązujących i darmowych interpretacji podatkowych. W kilkunastu ustawach wskazali przepisy wprowadzające konieczność uzyskiwania zezwoleń, co ogranicza swobodę działalności gospodarczej. Chcą, by możliwe było zawieszenie działalności gospodarczej oraz rejestrowanie firmy przez Internet. Według nich firma nie powinna być kontrolowana częściej niż 2 razy w roku. Postulują, by do końca 2009 roku gminy przygotowały plany zagospodarowania przestrzennego.
– Rząd przykłada dużą wagę do przywrócenia dialogu społecznego – zaznaczył wicepremier. – Postulaty BCC są pomocne, by ustalić hierarchię prac, które powinny być realizowane.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA