fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Słowniczek

- Zapis – zawarta w testamencie dyspozycja spadkodawcy, skierowana do spadkobiercy, przekazania określonej rzeczy, nieruchomości, akcji, określonej kwoty pieniędzy itp. określonej osobie – zapisobiorcy.
- Zachowek – należy się pominiętym w testamencie: małżonkowi oraz dzieciom, a gdy te nie przeżyły spadkodawcy – jego wnukom, prawnukom, a także rodzicom, jeśli z braku dzieci czy wnuków spadkodawcy byliby powołani do spadku według reguł dziedziczenia ustawowego. Zachowek, do którego wypłaty obowiązany jest spadkobierca, wynosi 1/2 tego, co należałoby się danej osobie na podstawie reguł dziedziczenia ustawowego, a 2/3 – gdy uprawniony do zachowku jest trwale niezdolny do pracy albo małoletni.
- Dyspozycja wkładem – właściciel rachunku bankowego może zobowiązać bank do wypłacenia wskazanej osobie lub osobom określonej kwoty, ale nie wyższej niż 20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ta kwota nie wchodzi do spadku po nim. W ten sposób można obdarować: małżonka, dzieci, wnuki, rodziców, rodzeństwo.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA