fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Feministki bronią minister sportu Joanny Muchy

Minister sportu i turystyki Joanna Mucha
Fotorzepa, Łukasz Solski Łukasz solsk solsk
- Ta trzecia liga hokeja to jest klasyczna pułapka. Nie przypominam sobie, żeby ministra Zdrojewskiego ktoś przepytywał z gminnych zespołów folklorystycznych - mówi prof. Małgorzata Fuszara, socjolog
Socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Małgorzata Fuszara, skrytykowała Konrada Piaseckiego z radia RMF FM za wywiad przeprowadzony z minister sportu, Joanną Muchą. Dziennikarz zapytał minister o nieistniejącą trzecią ligę hokeja. Zdaniem socjolog, było to nadużycie "władzy zadawania pytań" i zastawienie "pułapki, z której nie ma wyjścia".
- Ta trzecia liga hokeja to jest klasyczna pułapka. Nie słyszałam, żeby ministra Zdrojewskiego ktoś przepytywał z gminnych zespołów folklorystycznych. Zadający pytanie ma ogromną władzę i jeżeli chce, to zada to pytanie tak, że ugotuje osobę pytaną, która z takiej sytuacji nie ma wyjścia - powiedziała prof. Fuszara.
Według Fuszary, ataki na minister Joannę Muchę są bardzo ciekawe z genderowego punktu widzenia.
- Wygląda na to, że Polacy prędzej znieśliby kobietę jako ministra obrony narodowej, co się jeszcze nie zdarzyło. A Joanna Mucha została ministrem sportu, a w sporcie mówi się ostatnio mówi się przede wszystkim o kobietach, są Radwańskie, jest Kowalczyk.
Ze zdaniem socjolog zgodziła się psycholog Hanna Samson.
- To jest klasyczna sytuacja, kiedy kobiecie udaje się przebić szklany sufit i znaleźć się na miejscu dotychczas zarezerwowanym dla mężczyzn, a sport jest tradycyjnie zarezerwowany dla mężczyzn.
Psycholog uważa, że minister Mucha znalazła się na "szklanym klifie".
- Każde jej zachowanie jest teraz cenzurowane i podkłada się jej takie rzeczy jak ta trzecia liga hokeja. Tutaj widzimy jak na dłoni, co się dzieje, kiedy kobiecie uda się dotrzeć tam, gdzie przed nią nie było kobiet i jak ciężko to znoszą mężczyźni, którzy próbują ją z tego miejsca strącić - podkreśliła Samson.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA