fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Pierwszy polski satelita na orbicie

Start rakiety Vega
AFP
PW-Sat wystrzelony został z bazy Kourou w Gujanie Francuskiej
Mała europejska rakieta Vega wystartowała w swój dziewiczy lot punktualnie o godzinie 11 (czasu polskiego). Zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita znalazł się w zasobniku czwartego członu rakiety.
– Satelita działa bez zarzutu. Nawiązaliśmy z nim łączność zgodnie z harmonogramem – powiedział "Rz" Maciej Urbanowicz, koordynator projektu.
Zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej PW-Sat jest jednym z siedmiu bliźniaczych studenckich pikosatelitów CubeSat, zbudowanych przez studentów europejskich uczelni. Do współpracy zaprosiła ich Europejska Agencja Kosmiczna. Wśród wielu propozycji wybrała najciekawsze.
PW-Sat zbudowany został przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej działających na uczelni. Pomocą służyli im specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Czwarty stopień rakiety Vega jest jedynym zasilanym paliwem płynnym (pierwsze trzy zasilane są paliwem stałym). Po 60 minutach od startu uwolnił włoskiego satelitę LARES do pomiarów pola grawitacyjnego Ziemi. To wolframowa kula o średnicy 37,6 cm i masie 400 kg pokryta 92 lustrami odbijającymi promienie świetlne.
Po kolejnych 10 minutach lotu uwolnione zostały satelity studenckie – każdy z nich ma inny program naukowy. Satelity CubeSat to kostki o wymiarach 10 x10 x11,3 cm i wadze około kilograma.
Warszawscy studenci zaplanowali eksperyment kontrolowanego zejścia z orbity. Satelita ma rozkładany ogon, sprężystą spiralę pokrytą materiałem. Na orbicie (od 300 km do 1450 km) szczątkowa atmosfera stawia opór. Ogon pozwoli zwolnić satelitę na tyle, że spali się w atmosferze po roku zamiast po czterech latach. Eksperyment rozpocznie się za miesiąc.
W warszawskim Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika będzie stacja kontroli lotu, gdzie studenci będą monitorowali satelitę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA