fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wartość firmy musi być amortyzowana

Czy można dokonać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości części zakupionego przedsiębiorstwa stanowiącego tzw. goodwill?
Nie. W myśl art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grup 3 – 8 KŚT (z wyłączeniem samochodów osobowych).Pojęcie środków trwałych określone zostało w art. 22a updof. Nie mieści się w nim wartość firmy, czyli tzw. goodwill, która jest zaliczana do wartości niematerialnych i prawnych oraz jako taka nie została również ujęta w żadnej grupie Klasyfikacji Środków Trwałych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. (DzU nr 112, poz. 1317 z późn. zm.).Nawet jeśli czytelnik spełnia pozostałe kryteria, tzn. jest małym podatnikiem w rozumieniu updof, to nie może w ten sposób zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości niematerialnych i prawnych. Potwierdza to interpretacja Urzędu Skarb...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA