fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

VIG przejmuje kolejną spółkę ubezpieczeniową

Biznes VIG w Polsce
Rzeczpospolita
VIG sfinalizowała przejęcie od Zygmunta Solorza-Żaka co najmniej 75 proc. i jednej akcji Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Polisa-Życie
Potwierdziły się więc informacje „Rz". Polisa – Życie to trzecia spółka życiowa i siódma ogółem, która należy do Austriaków nad Wisłą. – Polska także w gospodarczo trudnym okresie przejawia pozytywne trendy rozwojowe. W szczególności rynek ubezpieczeń na życie  dobrze rokuje na przyszłość – mówi Günter Geyer, szef VIG.
We wrześniu Zygmunt Solorz-Żak oficjalnie ogłosił, że zamierza oddać kontrolę nad Polisą-Życie i  PTE Polsat. VIG nie poinformował, ile kosztowało przejęcie niewielkiej spółki ubezpieczeń, której udział w rynku wynosi ok. 0,3 proc. Przyjmując wskaźnik cena do zysku podobny jak w przypadku PZU, można oszacować wartość ubezpieczyciela na ok. 70 mln zł.
W niedawnym wywiadzie dla „Rz" Franz Fuchs, prezes VIG Polska, choć nie potwierdzał chęci zakupu Polisy, przyznał, że grupa ma doświadczenie w przejmowaniu niewielkich, niszowych spółek i ich rozwijaniu. Tak było w przypadku Royala połączonego z Benefią czy FinLife (połączony z Compensą Życie).
Polisa-Życie zebrała 91 mln zł składki brutto w ciągu trzech kwartałów tego roku.
Według Fuchsa Polisa jest graczem niszowym w sektorze ubezpieczeń grupowych na życie, a to przyszłościowy rynek.
– VIG zbiera z rynku wszystko, co jest możliwe, do dokupienia. Zwłaszcza jeśli chodzi o spółki życiowe. Biznes ten w Polsce w porównaniu z Austrią jest mało rozwinięty – ocenia osoba z branży.
VIG oficjalnie przyznaje, że chce też przejąć dużo większego gracza na rynku ubezpieczeniowym – Wartę, która może kosztować ok. 1 – 1,5 mld zł.
Według zapowiedzi szefa VIG Polska ambicją firmy jest znalezienie się co najmniej w pierwszej piątce firm ubezpieczeń na życie. Obecnie jej udział wynosi ok. 5 proc.
– Jakakolwiek akwizycja pozwoli osiągnąć ten cel szybciej. By przesunąć się na piątą pozycję, powinniśmy zwiększyć nasz biznes życiowy o 30 – 40 proc. – mówi Fuchs.
W segmencie majątkowym VIG ma 10-proc. udział w rynku, co daje mu pozycję w pierwszej czwórce.
Do sprzedaży Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi pozostało PTE Polsat. Będzie to prawdopodobnie trudniejsza do przeprowadzenia transakcja i nie dojdzie do niej tak szybko. Nie tylko dlatego, że wartość PTE jest potencjalnie wyższa (120 –140 mln zł), ale też dlatego, że trudno obecnie wycenić biznes emerytalny, gdy szykowane są kolejne zmiany w prawie. Zainteresowanie towarzystwem wykazywał Dom Maklerski IDMSA.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA