fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: Montaż mebli ze stawką 23 proc. VAT

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Ministerstwo Finansów zapowiada, że zmieni interpretacje, w których fiskus przyznał podatnikom prawo do 8 proc. VAT na montaż szafy, garderoby czy mebli kuchennych
Stawka VAT na montaż mebli kuchennych i wnękowych budzi od początku 2011 r. ogromne kontrowersje, o czym świadczą sprzeczne interpretacje organów podatkowych.
Przykładowo w interpretacji nr IPTPP2/443-218/11-2/JS dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że obowiązuje 23 proc. VAT. Z kolei według dyrektora IS w Warszawie montaż zabudowy wnękowej i kuchennej jest objęty 8 proc. VAT (pismo nr IPPP3/443-295/11-2/KT).
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 24 290 Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w pilnym trybie przeanalizuje, która stawka jest właściwa. Resort nie wykluczał też, że wyda interpretację ogólną w tej sprawie.
Okazuje się, że nie będzie to konieczne. Ministerstwo odpowiedziało dzisiaj na pytanie "Rz", że montaż mebli w obiektach budownictwa mieszkaniowego podlega podstawowej stawce VAT, czyli 23 proc.
Resort dodaje, że o interpretacje indywidualne dotyczące obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. stawki podatku na czynności zabudowy meblowej wystąpiła "znaczna liczba zainteresowanych".
"Zdecydowana większość dyrektorów izb skarbowych wydała prawidłowe interpretacje stwierdzające, że czynności zabudowy meblowej są opodatkowane stawką podstawową w wysokości 23 proc. Rozbieżności wystąpiły jedynie w 11 interpretacjach, co w ogólnej skali stanowi wielkość marginalną" - pisze MF.
Resort podkreśla, że zgodnie z ordynacją podatkową, aby zapewnić prawidłowe stosowanie przepisów prawa, minister finansów niezwłocznie podjął decyzję o zmianie nieprawidłowych interpretacji indywidualnych. Obecnie większość z nich została wyeliminowana z obrotu prawnego.
"Nie zachodzi konieczność wydania interpretacji ogólnej w omawianym zakresie" - dodaje resort.
MF podkreśla też, że prawidłowość jego stanowiska potwierdzają orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych. Jako przykład podaje wyrok WSA we Wrocławiu z 29 września 2011 r. (sygn. akt I SA/Wr 1305/11) oraz WSA w Rzeszowie z 15 listopada 2011 r. (sygn. akt I SA/Rz 672/11).
Więcej:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA