fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Połowa środków na żłobki nie została wykorzystana

Z rządowego programu „Maluch" wykorzystano jedynie połowę z przeznaczonych 40 mln zł
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
W całej Polsce jest tylko trzech opiekunów dziennych. W budżetach gmin zabrakło w tym roku funduszy na realizację ustawy żłobkowej
Z rządowego programu „Maluch" wykorzystano jedynie połowę z przeznaczonych 40 mln zł.
– Aby uzyskać środki na żłobek lub klub dziecięcy, gmina powinna sfinansować połowę inwestycji. Ustawa żłobkowa weszła w życie z początkiem kwietnia, kiedy samorządowe budżety były już dawno uchwalone. A i tak liczba miejsc w placówkach wzrosła o 14 proc. – powiedziała na wczorajszej konferencji poświęconej standardom opieki nad małymi dziećmi Ewa Saperanza z Ministerstwa Pracy.
Nie wszystko jednak stracone. Samorządy będą mogły skorzystać z pomocy rządowego programu także w 2012 i 2013 r.
– Co więcej, o środki unijne w przyszłym roku będą się starać także podmioty prywatne, które nie mogły samodzielnie startować w konkursach o środki rządowe – dodała Ewa Saperanza.
Da się z nich finansować nie tylko budowę i wyposażenie żłobka, ale także uposażenia dziennych opiekunów i ich przeszkolenie. To właśnie z funkcjonowaniem dziennych opiekunów jest najgorzej. Do 30 września w całej Polsce zatrudniono tylko trzech. Według ustawy żłobkowej mają się opiekować dziećmi w wieku od 20. tygodnia do trzech lat w swoim domu lub mieszkaniu. Kandydatów wyłania wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze konkursu. Gmina ma także współfinansować wynagrodzenie opiekuna.
– Nasze wątpliwości budzi to, jak jedna osoba może zająć się kilkorgiem dzieci. Dlatego proponujemy, by do pomocy zaangażować rodziców, codziennie innego – powiedziała Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Komeńskiego.
Fundacja opracowała propozycje standardów opieki i wspierania rozwoju dzieci do lat trzech. Dotyczą one warunków sanitarnych, żywienia, współpracy z rodzicami i edukacji przez zabawę.
– To jedynie propozycja, którą mogłyby wdrażać placówki, aby zapewnić jak najlepszą opiekę maluchom – wyjaśniła Monika Rościszewska-Woźniak.
Inicjatywę pozytywnie oceniła Katarzyna Hall.
– Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech wprowadziła jedynie ramy prawne, które trzeba wypełnić treścią – powiedziała minister edukacji narodowej.
Również Jan Orgelbrand, zastępca głównego inspektora sanitarnego, jest zdania, że ustawa żłobkowa zawiera jedynie minimum, które nie zawsze wystarcza.
 
Zobacz serwisy
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA