fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Prawa pacjenta: chorzy mogą być pozbawieni terapii; jest luka w prawie

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Od stycznia terapeutyczne programy zdrowotne będą dostępne tylko dla już leczących się pacjentów. Lekarze nie wiedzą, co robić z nowymi chorymi
Terapeutyczne programy zdrowotne to długotrwałe kuracje, w których leczy się osoby cierpiące na reumatyzm czy choroby ultrarzadkie, np. raka nerki, wirusowe zapalenie wątroby typu B. Od 1 stycznia 2012 r. wejdzie w życie ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (DzU nr 122, poz. 696). Jeden z jej przepisów wskazuje, że placówki opieki zdrowotnej nie będą mogły już kurować takich pacjentów w terapeutycznych programach zdrowotnych. Te przestaną być dla nich dostępne.
Jest luka w przepisach, która uniemożliwi leczenie nowych pacjentów
Chorzy zakwalifikowani wcześniej do takiego leczenia będą je kontynuować jeszcze do czerwca 2012 r. Dzięki temu ich terapia nie zostanie nagle przerwana. Od lipca 2012 r. natomiast wszyscy mają być leczeni w ramach programów lekowych. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci lecznicom za kurację daną terapią, ale za leczenie konkretnym lekiem.
Przepisy jasno więc wskazują, jaki będzie los chorych już zakwalifikowanych do leczenia w terapeutycznych programach, ponieważ te przekształcą się w lekowe. Szpitale i przychodnie już zastanawiają się, jak kwalifikować do programów terapeutycznych nowych pacjentów, którzy będą ich potrzebowali od stycznia do czerwca 2012 roku. Będzie tu dziura w przepisach. Wszystko przez niespójność projektu noweli do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych z ustawą refundacyjną.
Wraz z ustawą nowela do rozporządzenia ma wejść w życie również po 1 stycznia 2012 roku. Nowela uchyli wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu programów terapeutycznych, podczas gdy ustawa zachowuje na sześć miesięcy ważność odzwierciedlających te programy kontraktów NFZ. Jednocześnie rozporządzenie zezwoli jedynie na kontynuację terapii osób już w nie włączonych przed 1 stycznia. Zabierze to NFZ podstawę do finansowania leczenia nowo zdiagnozowanych pacjentów.
– Projekt tego rozporządzenia pomija tych chorych i nie wiadomo, jak z nimi postępować. Znikną stare programy, a jeszcze nie będzie nowych, zakontraktowanych przez NFZ. Nie wiadomo więc do jakich kuracji po 1 stycznia 2012 roku lekarze mają kwalifikować nowych pacjentów i na jakiej podstawie NFZ zapłaci za ich leczenie. Data wygaśnięcia programów i wykonujących je kontraktów NFZ powinna być więc tożsama – 30 czerwca 2012 – mówi Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokat i partner z kancelarii Baker & Mackenzie.
Co więcej, w dniu, w którym programy terapeutyczne przestaną obowiązywać, zniknie też podstawa prawna do funkcjonowania zespołów koordynacyjnych. Powołuje je prezes NFZ do kwalifikowania pacjentów do odpowiedniej dla nich kuracji, refundowanej przez NFZ. Oznacza to, że w nowym roku nie będzie komu zbadać sytuacji nowych pacjentów.
– Najprawdopodobniej czeka nas chaos prawny w leczeniu szpitalnym po 1 stycznia. Nie ma odpowiedzi na pytanie, jak resort zdrowia przekształci do nowego roku dotychczasowe całościowe programy zdrowotne na programy lekowe. Są to długie procesy i pozostawienie tego na ostatnią chwilę spowoduje przerwę w leczeniu chorych – podkreśla mecenas Kieszkowska-Knapik. Jej zdaniem nowych pacjentów może uratować tylko odsunięcie w czasie wejścia w życie zmian w rozporządzeniu do ustawy refundacyjnej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA