fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Dzień psychicznie chorych

fot. Verano y mil tormentas
Flickr
Choroby psychiczne w Polsce wciąż są tematem wstydliwym - lekarze szacują, że liczba chorych zbliża się do 2 milionów. Na świecie to już problem globalny. Dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Najczęściej występującymi w Polsce chorobami psychicznymi są; choroba dwubiegunowa, schizofrenia i depresja. Z powodu katastrofalnego stanu wiedzy na ich temat, chorzy odrzucani są przez społeczeństwo, które jako dominującą cechę wobec nich czuje lęk. Osoby z zaburzeniami psychicznymi postrzegane są jako groźne dla otoczenia, niebezpieczne, niepoczytalne. W efekcie chorzy unikają kontaktów z otoczeniem, wstydzą się mówić o swoich  problemach, a nawet je ukrywają. Co za tym idzie – mają coraz bardziej narastające trudności ze znalezieniem pracy, funkcjonowaniem w społeczeństwie, z założeniem rodziny.
Ten stan odrzucenia może skutkować nawet zaostrzeniem objawów choroby szczególnie, że osoby psychicznie chore cechują się wzmożona wrażliwością. Antoni Kępiński, jeden z największych polskich psychiatrów, tak zadedykował swoją znakomitą "Schizofrenię": "Tym, którzy więcej czują i inaczej rozumieją i dlatego bardziej cierpią, a których często nazywamy schizofrenikami". To właśnie stosunek społeczeństwa do chorych psychicznie i stan wiedzy o tego rodzaju schorzeniach legły u podstaw uznania 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Ustanowiono go z inicjatywy Richarda Huntera, szefa Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (World Federation of Mental Health, WFMH).  Obchodzony jest od 1992 roku.
Z biegiem lat coraz więcej państw dołączało do obchodów tego dnia i obecnie Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest w ponad 100 krajach. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób chorych, podjęcie działań, które ułatwią im dostęp do odpowiedniego leczenia. WFNH zwraca uwagę, że choroby psychiczne i problemy zdrowia psychicznego dotyczą wszystkich środowisk, wszystkich kultur, grup społecznych i wiekowych. Szczególnie jednak w przypadku schizofrenii zagrożone są osoby miedzy 18 a 30 r. ż. , gdyż wtedy najczęściej występują pierwsze objawy tej choroby. Ponadto Dzień Zdrowia Psychicznego ma poszerzać wiedzę na temat chorób psychicznych, co powinno wpłynąć nie tylko na odbiór chorych przez społeczeństwo, ale też spowodować, że pierwsze niepokojące objawy nie będą lekceważone przez  otoczenie lub osobę, u której wystąpiły. Szacuje się bowiem, że ponad połowa osób ze schorzeniami  psychicznymi nie zdaje sobie sprawy z tego, że występujące u nich objawy mogą być początkiem choroby i w ogóle nie podejmuje leczenia.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA