Sztuka

Pokolenie przemiany

Materiały Promocyjne
Wystawa w Zachęcie prezentuje współczesną sztukę Indii daleką od stereotypowych wyobrażeń o orientalnej egzotyce
W pokazie uczestniczy ponad 30 młodych hinduskich artystów mieszkających w Indiach, Europie i w USA. Reprezentują „pokolenie przemiany", wyrosłe w czasach intensywnego rozwoju  gospodarczego oraz gwałtownych przeobrażeń społecznych.
Spora część prac, zwłaszcza fotografie, ma socjologiczne tło. Anay Mann portretuje swoje pokolenie. Wyraża jego aspiracje i marzenia o miłości, intelektualnym rozwoju, dostępie do nowych technologii. Wywoławcze hasło pokazu „Pokolenie przemiany" odwołuje się bezpośrednio do tytułu serii zdjęć Manna. Sharmila Samant dokumentuje życie ubogich mieszkańców Bombaju, angażując się w akcje pomocy dla nich - wyposażenie uczniów w przenośne szkolne ławki. Ravi Agarwal kontrastuje widoki opuszczonych wielkomiejskich terenów poprzemysłowych z ekologiczną uprawą kwiatów pomarańczy.
Zainteresowania młodych twórców z Indii nie ograniczają się do własnego kraju. Są otwarci na świat i ciekawi, co dzieje się z dala  od Indii. Tushar Joag wyruszył w  blisko dwumiesięczną podróż do Chin. W graffiti na ścianach Zachęty dzieli się swoimi przemyśleniami, gdyż to jednocześnie dla niego podróż w głąb siebie. Ci, którzy przyjechali na wernisaż do Warszawy, często próbują pokazać, co ich najbardziej poruszyło w Polsce. Baptista Coelho zainspirował szkic warszawskiej Starówki z Kolumną Zygmunta jego rodaka Kattingeri Krishna Hebbar, który odwiedził Warszawę w 1953 roku. Coelho zbudował labiryntową instalację, przypominającą kształtem powaloną kolumnę. W ten sposób symbolicznie odwołał się do zniszczeń wojennych w Warszawie i  odbudowy miasta. Wnętrze labiryntu wytapetował zapiskami współczesnych przechodniów. Obrazy zburzonej Warszawy poruszyły także wyobraźnię Mithu Sen. Aby wyrazić swoje współczucie, skonstruowała instalację przedstawiającą Taj Mahal  - najsławniejszy zabytek Indii - jako kamienne rumowisko. Na wystawie w Zachęcie nie brakuje też prac o uniwersalnej wymowie. Silne wrażenie wywiera instalacja Shilpy Gupty. Artystka wkomponowała w skrzydło metalowej bramy zarys ogarniętego konfliktem rejonu - Doliny Kaszmiru albo Zachodniego Bengalu, a może innego kraju. Brama porusza się miarowym ruchem, uderzając z hukiem o ścianę. Na tynku pozostają rysy - znak zniewolenia i kruszenia murów „więzienia". Akshay Raj Singh Rathore stworzył gigantyczną  ceramiczną instalację, przypominająca wielkie paciorki różańca. Praca wprawia w nastrój kontemplacji ponad religijnymi podziałami. Navin Thomas przeobraził stary wentylator w tajemniczy, świecący jak neon kwiat, dając do zrozumienia że dzieła człowieka mogą konkurować z cudami natury. Młodzi artyści z Indii, choć nie są obojętni na sprawy lokalne, chcą opisywać świat z perspektywy globalnej. Wystawa „Pokolenie przemiany" - czynna do 6 listopada
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL