fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Grecja przyjęła plan oszczędności

Bloomberg
Hubert Kozieł
Mateusz Pawlak
Robert Mazurek
Grecki parlament przyjął plan mający przynieść 28 miliardów euro oszczędności. Przyjęcie pakietu było warunkiem otrzymania kolejnej pomocy
Przyjęcie drakońskiego 5-letniego programu oszczędności jest warunkiem przyznania pogrążonej w kryzysie Grecji kolejnej transzy międzynarodowej pomocy z MFW i UE. Za zaciśnięciem pasa opowiedziało się 155 z 300 posłów greckiego parlamentu. Głosy „za", oprócz polityków rządzącej socjalistycznej partii Pasok, oddali również pojedynczy deputowani opozycyjnego konserwatywnego stronnictwa Nowa Demokracja. Parlamentarzystów nie wystraszyły ani „antyoszczędnościowe" zamieszki w Atenach, ani groźba kolejnego strajku generalnego. Dzisiaj parlament ma przyjąć przepisy wykonawcze do planów reform fiskalnych, określające m.in. harmonogram ich wdrożenia .
To pierwsza z dwóch ustaw oszczędnościowych. Przyjęta ustawa określa cele w zakresie podatków i wydatków oraz dotyczy utworzenia agencji prywatyzacyjnej. Głosowanie nad drugą ustawą odbędzie się w czwartek. Dotyczy ona uruchomienie poszczególnych środków budżetowych oraz prywatyzacji niektórych aktywów państwowych.
- Nie ma planu "B", który mógłby ocalić Grecję - podkreślał premier Grecji Jeorjos Papandreu na krótko przed głosowaniem. - Zróbcie wszystko, byśmy uniknęli niewypłacalności - apelował premier w parlamencie.
Przyjęcie pakietu było warunkiem otrzymania kolejnej - 12-miliardowej - transzy pomocy (opiewającej w sumie na 110 miliardów euro), wynegocjowanej przez Grecję z MFW i UE jeszcze w ubiegłym roku.
Tymczasem w centrum Aten, na placu Syntagma przed siedzibą parlamentu trwają starcia demonstrantów z policją. Agresywni demonstranci atakują policję, która odpowiada gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Policja blokuje tłumowi dostęp do budynku parlamentu.
 

Rynek się cieszy

Jeszcze przed rozpoczęciem głosowania w Atenach, wiele europejskich indeksów giełdowych rosło o blisko 2 proc. a euro się umacniało. Inwestorzy spodziewali się bowiem, że program oszczędnościowy zostanie przyjęty.
– To daje inwestorom odrobinę optymizmu i pozwala im w większym stopniu skoncentrować się na spółkach oraz ich wynikach, zamiast na środowisku politycznym. Wkrótce się zacznie sezon wyników i prawdopodobnie będzie on całkiem dobry – wskazuje Pierre Mouton, zarządzający funduszem w szwajcarskiej firmie Notz Stucki &?Cie.
Oczywiście utrzymanie się dobrych nastrojów na rynku będzie zależało również od tego, czy sytuacja w Grecji niczym negatywnym nie zaskoczy inwestorów. 3 i 11 lipca, ministrowie finansów państw strefy euro będą rozmawiać o tym, czy Grecja zasługuje na piątą transzę pożyczki ratunkowej wartą 12 mld euro. Uruchomienie tych funduszy oznaczać będzie, że Grecja na pewien czas uniknie bankructwa.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA