fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Użytkownik wieczysty płaci nawet, gdy nie realizuje celu

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
To, że użytkownik wieczysty nie może realizować celu umowy nie upoważnia go do domagania się zwrotu opłaty jako nienależnego świadczenia - orzekł Sąd Najwyższy
Może ewentualnie domagać się odszkodowania od właściciela gruntu. Jednak to wymaga wykazania  zawinienia właściciela gruntu np. miasta. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego (sygnatura akt I CSK 533/10).
Kwestia ta wynikła w sprawie jaką wytoczyła miastu Warszawa spółka z o.o., użytkownik wieczysty działki o pow. 1500 mkw. w okolicach Sejmu. Zgodnie z umową użytkowania ma być tam wybudowany budynek mieszkalno-usługowy, ale od ośmiu lat nie jest w stanie uzyskać decyzji o warunkach zabudowy i zabudować działki.
— Jak długo jest umowa użytkowania wieczystego, tak długo jest też podstawa do uiszczania opłaty rocznej, nie jest ona nienależnym świadczeniem. Spółka mogłaby natomiast, powiedział SN, wystąpić o odszkodowanie, na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego (nienależyte wykonanie umowy) i ta przegrana nie zamyka tamtej drogi. Wyrok SN jest ostateczny.
Czytaj także w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA