fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Zasady ustanawianie przedstawiciela podatkowego

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Firmy wykonujące czynności opodatkowane VAT mające siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce jej prowadzenia w kraju UE nie będą musiały ustanawiać przedstawiciela podatkowego w kontaktach z polskim fiskusem
Tak postanowił minister finansów w przygotowanym rozporządzeniu określającym, w jakich przypadkach nie ma konieczności ustanawiania przedstawicielstwa podatkowego.
Projekt ten wchodzi w skład pakietu pięciu rozporządzeń, które przekazane zostały do uzgodnień międzyresortowych. Oprócz niego ministerstwo chce zmienić także obowiązujące rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulacje dotyczące wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników VAT oraz przepisy w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego. Wszystkie mają wejść w życie 1 lipca 2011 r., tak jak najnowsza nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (uchwalona przez Sejm 9 czerwca, trafiła już do podpisu prezydenta, bo Senat nie wniósł do niej żadnych poprawek), do której rozporządzenia nawiązują.
Najważniejszą zmianą w noweli jest wprowadzenie do polskich przepisów o VAT pojęcia siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz stałego miejsca zamieszkania. A to z kolei wymaga zmian w przepisach wykonawczych.
Dlatego w projektowanych przepisach MF zamierza np. zmienić wzór formularza związanego z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (tj. VAT-R). Nowy druk zgłoszenia zmienia m.in. miejsce jego składania. I tak podmioty nieposiadające siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju będą składać zgłoszenie rejestracyjne do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Rozporządzenie to przewiduje również zmniejszenie obowiązków administracyjnych dla podatników, np. rolników ryczałtowych czy osób prawnych niebędących podatnikami, dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W takich przypadkach przepisy wymagają jednak od nich złożenia u naczelnika urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności. Od 1 lipca zaznaczenie odpowiedniego kwadracika na formularzu VAT-R będzie równoznaczne ze złożeniem takiego oświadczenia.
Nowością będzie też rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, o podmioty świadczące na terytorium kraju wyłącznie usługi międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób. Przepis, który na to zezwoli (czyli 1 pkt 3 projektowanego rozporządzenia w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego), wejdzie jednak w życie 1 stycznia 2012 r.
Według MF proponowany termin wejścia w życie nowych przepisów nie narusza konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego, "ponieważ nie powoduje negatywnych skutków dla podatników".
etap legislacyjny uzgodnienia międzyresortowe
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA